Biblioteka Inspiracji poleca

Biblioteka Inspiracji poleca

Anne-Cath. Vestly,

8 + 2 i wycieczka rowerowa do Danii,Dwie Siostry,

Warszawa 2019 Wiek 5+

Szósty już z kolei tom przygód niesamowitej rodziny. Tym razem rodzice, ósemka dzieci i babcia wybierają się na wakacje do Danii. A ponieważ, jak zawsze, fundusze mają ograniczone, planują podróż na rowerach. Mały problem, że babcia nie umie jeździć, a Morten jest jeszcze za mały – szybko zostanie rozwiązany przez tatę, z pomocą nieocenionych przyjaciół. W tej bowiem rodzinie, mimo że nie opływa ona w dostatki, marzenia realizuje się na miarę możliwości. Nawet mając mniej pieniędzy, można dobrze żyć, wiele zależy od naszego podejścia do tematu.

U nich liczy się wzajemna pomoc i dbanie o siebie. Jeśli podróż, to tylko taka, w której mogą uczestniczyć wszyscy, bez względu na swoją kondycję. Inna sprawa, że członkom rodziny nie przeszkadzają niewygody, takie jak np. spanie pod gołym niebem. Nawet, kiedy spadnie deszcz i przemoczy wszystkich do suchej nitki, schronienia można szukać w … piekarni. 

Te wszystkie z pozoru drobne działania, sposób podejścia do problemu przez rodziców powodują,  że dzieci są wychowywane na osoby, które będą umiały poradzić sobie w różnych trudnych sytuacjach. Będą podchodzić do życiowych przeszkód, jako do czegoś, co należy przeskoczyć, a nie przed czym muszą się zatrzymać. Bo rozwiązanie nie zawsze musi być idealne – wystarczy, by było skuteczne. 

Oprócz pochwały podróżowania, poznawania innych krajów, w tym tomie poruszone są także takie kwestie, jak: pierwsza miłość, czy przyjaźń bez barier, jakie stanowić może inna kultura czy język. 

Jeśli jeszcze nie znacie tej serii – sięgnijcie po nią koniecznie. Warto ogrzać się w cieple domowego ogniska, jakie tworzy ta nietypowa rodzina.

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.