Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach poleca

Kultura 15 lutego 2022 Wydanie 7/2022
Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach poleca

Afryka Kazika, czyli w poszukiwaniu pięknych bohaterów

Z wyjątkowo bogatej oferty literatury dziecięcej inspirowanej biografiami wybitnych ludzi polecam Państwu książkę Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”. W poszukiwaniu pozytywnych, pięknych bohaterów nie tylko literackich, ale tak jak w tym przypadku rzeczywistych, prawdziwych, publikacja ta zasługuje na szczególną uwagę.

Postać Kazimierza Nowaka, podróżnika, korespondenta i fotografa warta jest poznania, bo jak mówił w roku 2006 w Poznaniu, na odsłonięciu pamiątkowej tablicy dedykowanej tej wyjątkowej Postaci, inny, wybitny reporter i pisarz Ryszard Kapuściński : „..siedemdziesiąt lat temu Kazimierz Nowak powrócił z niezwykłej wyprawy. Samotnie przejechał rowerem dziką i nieznaną w tamtych czasach Afrykę. Był człowiekiem o ogromnej odwadze, podróżnikiem nieustraszonym. Udało mu się dokonać rzeczy wielkiej, bowiem chował w swym sercu życzliwość i wiarę w drugiego człowieka…”.

Książka Łukasza Wierzbickiego przygotowana jest z myślą o młodym czytelniku. Bogate ilustracje, mapa afrykańskiej trasy podróżnika, oryginalne fotografie sprzed lat czynią opowieść, ale i książkę niezwykle atrakcyjną. Historie przytaczane przez Autora nawiązują do reportaży Kazimierza Nowaka, które w formie listów przesyłał do Polski przez 5 lat (1931-1936) swojej podróży.

Z inspiracji swojego dziadka, Łukasz Wierzbicki poznał i opracował literacko korespondencję Kazimierza Nowaka i wydał ją po kilku latach pracy pod tytułem: „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936”. „Afryka Kazika” to ta sama opowieść stworzona z myślą o młodych odbiorcach.

Książka bawi, ale również uczy, nie tylko o egzotycznej Afryce, jej florze i faunie, ale przede wszystkim o jej mieszkańcach. Gdy rower się zepsuł (a działo się to nader często) ...pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem i pociągiem pokonywał Kazimierz Nowak Czarny Ląd realizując swoje dziecięce marzenie. Pozytywne nastawienie podróżnika, szacunek i sympatia do ludzi pozwoliły naszemu Bohaterowi szczęśliwie zakończyć podróż pełną przygód, gdzie zwiedzanie kopalni złota, wizyta u króla Rwandy, polowanie z Pigmejami i wiele innych, ciekawych, ale i mrożących krew zdarzeń spotykało Go co krok. I chociaż minęło już ponad 70 lat od tej eskapady, a publikacji przepięknie ilustrowanych o Afryce mamy mnóstwo, pionierska wyprawa Kazimierza Nowaka jest tak niezwykła i na tyle pasjonująca, że czyta się o niej z zapartym tchem.

„Najpiękniejsze co można przywieźć z podróży to...wspomnienia” – mówi dziadek Autora „Afryki Kazika”, a z lektury wynosimy także urocze...wrażenia, te po książce Łukasza Wierzbickiego są bardzo miłe i krzepiące, dlatego może szczególnie teraz warto po nią sięgnąć.

Na koniec, książka, którą polecam Państwu jest lekturą dla klas I-III (jako polonistka marzę, by lektury wreszcie nie odstraszały dzieci od czytania, ta publikacja spełnia to życzenie), ale czytać mogą wszyscy, polecam serdecznie!

„Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki; ilustracje: Agencja Reklamowa NEXUS: Marcin Leśniak, Marcin Ćwikła, Krzysztof Rusinek. - Warszawa, Wyd. Bis, 2021. Wyd. 2 zmienione i rozszerzone.

Publikacja zakupiona ze środków Województwa Małopolskiego w ramach projektu Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie

Kinga Hechsman