Burmistrzów i wójtów wybierzemy w połowie listopada

28 sierpnia 2014 Wydanie 31/2014

W ubiegłym tygodniu premier podpisał rozporządzenie w sprawie ustalenia terminu wyborów samorządowych. Przypadły na niedzielę 16 listopada. W tym dniu lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21.

Zarządzone na 16 listopada wybory będą się nieco różnić od poprzednich. Po raz pierwszy bowiem wybory do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu) odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych, co oznacza, że w każdym okręgu będzie do zdobycia jeden mandat; otrzyma go kandydat, który zbierze najwięcej głosów. Dla wyborców nie powinno stanowić to żadnego kłopotu, bowiem przyjdzie nam postawić znak X przy nazwisku kandydata, którego widzimy na danym stanowisku.

Druga tura została wyznaczona na 30 listopada i odbędzie się w przypadku, gdy za pierwszym podejściem nie zostanie wybrany wójt lub burmistrz miasta. Do drugiej tury przejdzie dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik. Z dniem 27 sierpnia rozporządzenie premiera znajdzie się w Dzienniku Ustaw i ten dzień oficjalnie wyznacza rozpoczęcie kampanii wyborczej.

p.jag

Kalendarz wyborczy

8 września - tego dnia mija termin do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.

7 października - termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich.

17 października - do północy komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Mogą to robić komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta lub burmistrza miasta.

27 października - termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.

7 listopada - termin na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.

14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania.

16 listopada - w godz. 7-21 odbędzie się głosowanie

30 listopada - na ten dzień zaplanowane jest druga tura głosowania w miejscowościach, gdzie nie uda się wybrać wójta lub burmistrza.