„Burza w Muzeum” - podsumowanie
Dwa tygodnie temu pisaliśmy na naszych łamach, że sporządzenie dokładnego bilansu „Burzy” jest zadaniem bardzo trudnym. Wykład „Burza w Muzeum. Jak wyglądała akcja Burza w krakowskim Okręgu Armii Krajowej w drugiej połowie 1944 r.”, który został wygłoszony w Muzeum Niepodległości w Myślenicach w ramach projektu „Burza nad Myślenicami” był próbą możliwie najbardziej komplementarnego i precyzyjnego podsumowania całej operacji.
Prelegentem był Arkadiusz Bąk - absolwent historii oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ w Krakowie, kierownik Działu Upowszechniania Muzeum AK, kustosz, regionalista, działacz społeczny w organizacjach pozarządowych, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz współautor książek m.in. przewodnika historyczno-krajoznawczego „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce”.
Obok wielu danych dotyczących stanu liczbowego oddziałów Armii Krajowej oraz tego ilu z nich rzeczywiście brało udział w potyczkach z okupantem w krakowskim Okręgu Armii Krajowej noszącym kryptonim „Muzeum” w drugiej połowie 1944 roku, dowiedzieliśmy się o wielu innych nieznanych wcześniej ciekawostkach dotyczących wspomnianej operacji, między innymi tego w jakich okolicznościach mogły powstać takie niepodległościowe fenomeny jak Rzeczpospolita Raciechowicka czy Rzeczpospolita Pińczowska. Arkadiusz Bąk przybliżył również jakie były plany operacyjne na czas Akcji „Burza”, jak przebiegały działania skierowane przeciw Niemcom i z jakimi problemami w koordynacji „Burzy” borykało się dowództwo Armii Krajowej.
Wykład, który odbywał się w ramach projektu „Burza nad Myślenicami. Historia Rzeczypospolitej Raciechowickiej” i wystawy pod tym samym tytułem prezentowanej w Muzeum Niepodległości w Myślenicach ma bezsprzeczną wartość zarówno dla starszych jak i młodszych odbiorców. Piszemy „ma”, ponieważ można go zobaczyć na youtubowym kanale Muzeum Niepodległości i zachęcamy do tego naszych czytelników.