Co ciekawego było na Festiwalu Aktywności dla mieszkańców Drogini (i nie tylko...)!
Tłoczno i gwarno było podczas „Festiwalu Aktywności dla mieszkańców Drogini”, zorganizowanego 26 maja w strażnicy OSP przez stowarzyszenie „Droginia dla pokoleń”, a współfinansowanego przez gminę w ramach Inicjatywy Lokalnej Myślenice 2019
Burmistrz Jarosław Szlachetka, zaproszeni goście oraz liczni mieszkańcy przybyli, aby zobaczyć, co przygotowaliśmy oraz aby wspólnie spędzić czas. Na festiwalu pojawiły się propozycje zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych na aktywne spędzanie wolnego czasu wspólnie z bliskimi.
Porady i podpowiedzi
Organizatorzy przygotowali stoiska z poradami: z dziedziny kulturystyki i fitness udzielanymi przez ekspertów z siłowni Asiss Total Fitness z Myślenic, prawne – udzielane przez Iwonę Czuchę, na temat prowadzenia pasieki i właściwości zdrowotnych miodów i produktów pszczelich, udzielane przez pszczelarza Konrada Wójtowicza.
Zapomniane drogińskie historie
Na stoisku „Zapomniane historie” można było oglądać udostępnione przez mieszkańców zdjęcia przedstawiające dawną Droginię, filmy oparte na faktach z historii Drogini opracowane przez Szymona Dyczkowskiego, makietę dawnej Drogini stworzoną przez Janinę Cegielską oraz artefakty z dna Zalewu Dobczyckiego, zgromadzone przez Szymona Dyczkowskiego. Monika Wójtowicz zadbała o spisanie ciekawych historii, opowieści i wspomnień naszych gości oraz zgromadzenie informacji na temat Drogini, a Rozalia Gajowska służyła wsparciem i radą podczas omawiania zdjęć i rozmów z mieszkańcami, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą, wspólnie gawędzili i wspominali miniony czas.
Gry, zabawy, smakołyki
Na festiwalu były dostępne również stoiska animujące gry i zabawy. Magdalena Gajowska–Labranche zaproponowała zabawę w ciekawe gry planszowe, na stoisku „Zrób sobie fotkę” fotograf Dominika Wójcik robiła profesjonalne zdjęcia, a Paulina Burek, Bogumiła Stasiak i Janina Cegielska (lokalna artystka) prowadziły warsztaty plastyczne. Na stoisku z degustacją potraw królowały zupa z pokrzyw – bogata w wartości odżywcze tradycyjna zupa serwowana w drogińskim dworze, chleb domowy, smalec ze skwarkami, ogórki małosolne i liczne słodkości. Na stoisku zachęcały do degustacji i dzieliły się sprawdzonymi przez nas przepisami Dorota Cegielska i Grażyna Salawa.
Dla Ciebie, Mamo
Festiwal odbywał się w Dzień Matki, dlatego dzieci uczęszczające do świetlicy środowiskowej przy OSP w Drogini (finansowanej przez gminę) skorzystały z okazji i przygotowały pod okiem pań nauczycielek piękne upominki dla każdej mamy oraz życzenia i wzruszające wierszyki.
Ten dzień był wyjątkowy
Dzień był pełen radości, wzruszeń, wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń i niespodzianek. Miło było patrzeć na mieszkańców, którzy z zainteresowaniem i radością korzystali z naszych propozycji. Bardzo dziękuję mojemu mężowi, Markowi Czarniakowi, za pomoc i wsparcie. Dziękuję członkom stowarzyszenia „Droginia dla pokoleń” za niezwykłe zaangażowanie w przygotowanie tego wyjątkowego festiwalu, za ich bezinteresowną pracę i poświęcony czas, a wszystkim sympatykom naszych działań za wsparcie i zaoferowaną pomoc. Mamy nadzieję, że niedzielny festiwal to dopiero początek i że przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy uda nam się zorganizować w przyszłości więcej podobnych akcji dla mieszkańców Drogini (i nie tylko…)!
Tekst i fot. Justyna Czarniak, przedstawicielka stowarzyszenia „Droginia Dla Pokoleń”