Dożynki w Trzemeśni
Dożynki parafialne w Trzemeśni od kilku już lat mają rangę gminnych. Podkreśla to m.in. obecność przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego oraz bogaty program uroczystości
Mszę św. dziękczynną za plony odprawił ks. proboszcz Andrzej Caputa w asyście ks. wikarego Jakuba Adamika oraz księży rodaków prof. Józefa Makselona i Kazimierza Lenarta. Wprowadzając tę intencję mszalną, ks. proboszcz podkreślił, jak ważne jest świętowanie dożynek w duchu dziękczynienia i że takie uroczystości pomagają zachować szacunek do chleba, pracy ludzkiej i czuwającej nad nią Bożej Opatrzności. Podczas Mszy św. odczytany został list biskupów nt. pielgrzymek i tygodnia modlitw za rodzinę.
W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe OSP Trzemeśnia, Poręba i Zasań oraz panie z kół i stowarzyszeń gospodyń w barwnych strojach ludowych. Śpiewał chór parafialny pod dyrekcją Anny Oleksy. Na ołtarzu złożono bochen dożynkowego chleba, a przed ołtarzem ustawiono wieńce dożynkowe. Na zakończenie odśpiewano pieśń My chcemy Boga.
Barwny korowód
Dalsza część dożynkowych uroczystości odbyła się przy strażnicy OSP w Bulinie, dokąd korowód dożynkowy, wraz ze starostą powiatu Józefem Tomalem i przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Wójtowiczem, przejechał na pięknie udekorowanych zaprzęgach konnych.
Przyśpiewki, chleby i kołacze
Z dożynkowej sceny gości powitali organizatorzy. Zabierając głos, starosta podkreślił, jak bardzo zmienia się nasza wieś na ziemi myślenickiej. Zwrócił uwagę na wysoki standard przestrzeni wspólnej, nowoczesne media i udogodnienia dla mieszkańców, obiecał kolejne inwestycje. Wspomniał też o zamiarze starostwa, który „urodził się” podczas dożynek powiatowych, by zebrać przyśpiewki dożynkowe z ostatnich lat i wydać je w postaci książki.
Przyśpiewek dożynkowych oczywiście i tym razem nie zabrakło. Gospodynie ośpiewały po kolei włodarzy gminy i powiatu, wytykając im – jak to jest w zwyczaju – mankamenty, na które mieszkańcy zwracają uwagę, formułując prośby, by to i owo zrobić na terenie ich wsi, ale też sprawiedliwie chwaląc to, co im się podoba i dziękując za to. Wystąpiły: Stowarzyszenia Maliny z Buliny (wraz z dziećmi), Nasza Zasań i My, Łęczanie oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Trzemeśni i Poręby. Każda występująca grupa wręczała chleby i kołacze gościom z powiatu i gminy.
Na swojską nutę
Uroczystość dożynkową zakończyła zabawa wiejska, do której przygrywała kapela Ciosek z Kornatki. Pogoda w niedzielę 10 września dopisała, chmury deszczowe „wróciły się do nieba”, więc zabawa była udana i trwała do późnego wieczora.