Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
W Dniu Flagi na myślenickim Rynku Młodzi Demokraci wraz z senatorem Stanisławem Bisztygą rozdali 500 flag w narodowych barwach w niespełna godzinę
Akcję rozdawania flag zorganizowało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci wraz z senatorem Stanisławem Bisztygą. Na myślenickim Rynku w poniedziałkowy ranek, 2 maja od godziny dziewiątej można było otrzymać biało-czerwoną flagę. Przygotowano ich 500 i rozchodziły się w błyskawicznym tempie. – Minęło kilkanaście minut, a już rozdaliśmy prawie połowę, a jeszcze przed akcją z senatorem zakładaliśmy, że będziemy tutaj przynajmniej do godziny jedenastej – mówiła Natalia Nowacka, uczestniczka happeningu.
- Biało-czerwona flaga jednoczy wszystkich Polaków, jest symbolem przynależności narodowej, ma swoją wielowiekową tradycję. Barwy narodowe towarzyszyły Polakom w walkach o niepodległość Ojczyzny, a także w czasie protestów i demonstracji, podczas wszystkich wydarzeń, które doprowadziły do wolnych wyborów i odrodzenia demokratycznego państwa. Jestem bardzo zadowolony z niezwykle pozytywnego odbioru mieszkańców. Cieszy mnie ta obywatelska postawa. Z każdym kolejnym rokiem widzę coraz więcej flag w oknach. To chyba najlepszy dowód na to, że tego rodzaju happeningi mają sens. Bardzo ważne abyśmy potrafili cieszyć się narodowymi świętami. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze lepiej – akcję skomentował Stanisław Bisztyga.
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Określa, że
barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Dzień Flagi postanowiono obchodzić corocznie 2 maja, w dniu w którym w czasach komunistycznych zdejmowano flagi po Święcie Pracy, by nie wisiały w zakazane wówczas Święto Konstytucji 3 Maja. Natomiast 2 maja 1945 r. żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessaule w Berlinie, w czasie zdobywania miasta.
p.jag
fot. Piotr Jagniewski