EKOMania – projekt ekologiczny dla szkół podstawowych

EKOMania – projekt ekologiczny dla szkół podstawowych

W ostatnich dniach czerwca, po klasyfikacji szkolnej, wybrane klasy z trzech myślenickich szkół uczestniczyły w ciekawym projekcie ekologicznym „EKOMania”. Organizacją i prowadzeniem zajęć zajęło się stowarzyszenie Team Ingarden Education.

Zajęcia odbywały się dwuetapowo. Pierwszy etap to teatrzyk kamishibai i towarzyszące mu warsztaty. Uczniowie wysłuchali opowiadań „Tata buduje namiot” i „Mój przyjaciel Kemushi”, a następnie przygotowali prace plastyczne nawiązujące do tematyki spotkań. Największym zainteresowaniem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 cieszyły się plastry drewna, gwoździki i przeplatana w formie przyrodniczych obrazków włóczka. Uczniowie z Drogini przygotowali zawieszki ze sklejki i drewnianych korali oraz kompozycje z mchu i innych ekologicznych elementów. Młodzi ludzie chętnie podejmowali dyskusję na temat segregacji śmieci i recyklingu. Nowym tematem były dla nich gatunki inwazyjne. Okazało się, że nie wszystkie rośliny i zwierzęta są w naszym kraju pożądane, nawet, jeżeli ich wygląd budzi zachwyt obserwatora.

Drugim blokiem zajęć była segregacja śmieci na niskich parkach linowych. Teren udostępniło Miasto i Gmina Myślenice. Między drzewami w Parku Jordana rozwieszone zostały stalowe i alpinistyczne liny, wokół których organizatorzy rozsypali… śmieci. 70 sztuk różnego rodzaju śmieci miało trafić do odpowiednich worków. Drugim celem była współpraca i komunikacja. Uczniowie sprawnie posprzątali teren i nieźle odgadli, gdzie który śmieć ma trafić. Chociaż nie obyło się bez błędnych decyzji. Problematyczne okazały się takie śmieci jak opona, myszka komputerowa, naczynia ceramiczne i płyty CD. Po zajęciach już nigdy „trudne” śmieci nie powinny trafić do niewłaściwych pojemników.

W ekologicznych lekcjach uczestniczyły trzy szkoły: SP1, ZPO w Drogini oraz Montessori Neoschool. Ostatnia część projektu, dotycząca owadów, odbędzie się jesienią 2024. Już teraz serdecznie zapraszamy pasjonatów entomologii i edukatorów przyrodniczych i ekologicznych!

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach ekoMałopolska.

Tekst i zdjęcia: Maja Ingarden