Gala Myślenickiego Teatru w Stodole

Kultura 10 kwietnia 2014 Wydanie 14/2014
Gala Myślenickiego Teatru w Stodole
Gala Myślenickiego Teatru w Stodole

W gościnnych progach „Euforii” Myślenicki Teatr w Stodole zorganizował szóstą galę teatralną. Była ona podsumowaniem pracy teatru w ostatnim roku. Na spotkanie przybyli goście reprezentujący świat medycyny, polityki, samorządów lokalnych, przedstawicieli placówek kulturalnych, dyrektorzy szkół i wyższych uczelni. Zawitali również górale reprezentujący zespoły Pcimianie i Kliszczacy

Wśród obecnych byli także goście z zagranicy, trwale współpracujący z teatrem. Galę poprowadzili Dorota Ruśkowska i Dawid Sroka.

- Przez 6 lat istnienia teatru daliśmy 30 premier. Nagraliśmy w ostatnim roku 3 teledyski, dwa single. Wydaliśmy książkę „Bajki Kuby”, spełnialiśmy marzenia naszych widzów. Rozpoczęliśmy akcje zbierania funduszy na operacje Kacpra. Pomagali nam w tym twórcy kultury z całego powiatu. Z pomocą przyszli również samorządowcy. Zagraliśmy w filmie Wojtka Smarzowskiego „Pod mocnym aniołem”. Pod naszym patronatem i przy współpracy z Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” zorganizowaliśmy recitale Małgorzaty Polaniak, Ilony Bylicy i Natalii Hodurek. Objęliśmy akcjami charytatywnymi 2.000 chorych. Wspomogliśmy, dzięki waszej pomocy 250 bezdomnych i ubogich. Była to pomoc żywieniowa i odzieżowa.

Nie byłoby to możliwe gdyby nie pomoc i wsparcie tej ogromnej rzeszy ludzi, którzy są z nami – podkreśliła dyrektor teatru Dorota Ruśkowska.

Wspieranie, pomoc, i opiekę od 4 lat sprawuje nad teatrem Hotel Black&White. Gdyby nie zarząd i kierownictwo tego hotelu pewnie teatr borykałby się z ogromnym problemem lokalowym. Książka „Bajki Kuby” została wydana dzięki ofiarnej pracy Dawida Sroki, Katarzyny Bednarczyk i Anety Żarskiej, która jest autorką pięknych ilustracji. Dwa tysiące chorych rokrocznie odwiedzanych w szpitalach z Mikołajem to ogromne wyzwanie. Kapituła teatru przyznała w tym roku po raz pierwszy tytuł „Człowieka, instytucji, gminy z sercem większym niż wrota”. To nagroda dla ludzi, którzy nie tylko sami pomagają, ale robią wiele, by inni również mogli przyjść z pomocą. To emisariusze dobra.

- W dobie braku poszanowania ludzi ubogich, chorych czy niepełnosprawnych ,wokół nas skupia się ogromna rzesza tych ,których powołaniem jest człowieczeństwo. Dziękujemy Wam w imieniu obdarowanych - dodała.

Tytuł za działalność filantropijną, za wyjątkowe zaangażowanie i pomoc na rzecz człowieka chorego i ubogiego, bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym, czynną działalność społeczną i charytatywną za rok 2013 otrzymali:

Alicja, Krzysztof i Łukasz Kurbielowie, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, Straż Miejska w Myślenicach, Publiczne Gimnazjum w Trzemeśni, wójt Daniel Obajtek oraz Gmina Pcim, burmistrz Piotr Pułka z Sułkowic, Małgorzata Dziadkowiec - sekretarz gminy oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Sułkowice, wójt Kazimierz Szczepaniec oraz mieszkańcy Gminy Lubień, ITV Powiatowa, Weronika i Fritz Dannhofer, uczniowie oraz Grono Pedagogiczne gimnazjum w Bysinie, uczniowie oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Placówek Oświatowych w Drogini, uczniowie oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Trzemeśni, Maria Brożek, Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach - wydział w Myślenicach, Urszula Hudaszek Koło Naukowe „Ambitni dla przyszłości”, Andrzej Kobiałka Koło Studentów Resocjalizacji i Bezpieczeństwa, Teresa Sari oraz dzieci i rodzice z Przedszkola Samorządowego nr 4 w Myślenicach, Grażyna, Paulina i Tadeusz Jamrozowie, Agnieszka Konarska, dzieci, rodzice oraz Grono Pedagogiczne

Polsko-Angielskiego Przedszkola Artystycznego „Lenkowo”, Parafia w Trzebunii, uczniowie, dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. M.Stasiukowej w Ochojnie, Koło Gospodyń w Bysinie, Maria, Joanna, Dorota, Michał Wsół z Lubnia, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Czechówce, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Dziekanowicach, Magdalena i Marcin Tylkowie, Małgorzata i Tadeusz Sawiccy, Marta i Jan Sawiccy, Maciej Kutrzeba, Ryszard Łabędź, Drukarnia Grafipack, Muzeum Regionalne Dom Grecki, Mateusz Faliszek, Radosława Biela, nagrodę za sesje zdjęciowe do singli otrzymał Adam Sroka.

Ponad 70 publikacji, to wynik opieki medialnej. Wśród laureatów tegorocznych nagród znalazła się również redakcja Gazety Myślenickiej oraz miesięcznik Klamra. Muzyka jest ważna zarówno w filmie jak i spektaklu. Złoty mikrofon za muzykę do singli oraz spektakli otrzymał wirtuoz fortepianu, pogromca organów Robert Bylica. Tytuł Mecenasa Sztuki odebrał w tym roku człowiek, niezwykle zaangażowany w prace teatru - Jerzy Rachwał. On też z rąk Małgorzaty Polaniak otrzymał w tym roku Grand Prix za promocję kultury i talentów w powiecie. Marzena Bieś została nagrodzona za scenariusz.

W tym roku hitem sezonu okazał się „Testament” - komedia kryminalna, która święci triumfy na wielu scenach. Podziękowania za pomoc logistyczną odebrali Zbigniew Bylica i Marek Przała. „Dotyk Anioła” jest zespołem reprezentującym Trzebunię. Laureat wielu prestiżowych nagród i na tegorocznej gali odebrał nagrodę dla „Zespołu niosącego radość” Towarzyszy on teatrowi przy każdej akcji charytatywnej.

Nagrody za szczególną pomoc chorym dzieciom otrzymali: Zespół Regionalny Toporzanie, Zespół Regionalny Pcimianie, Zespół Regionalny Kliszczacy. W imieniu gospodarzy gmin nagrody i podziękowania odebrali ich przedstawiciele. Za pomoc i patronat nad działalnością kulturalną i charytatywną z rąk dyrektor Doroty Ruśkowskiej odebrali w tym roku: Józef Tomal, Maciej Ostrowski, Marek Łatas, Piotr Pułka, Stanisław Bisztyga.

Nadszedł czas na wręczenie nagrody Melpomeny za najlepszą rolę w mijającym sezonie. To nagroda dla aktora, za jego pracowitość, kreację sceniczną. Rok 2013 to rok premier, nagrań, gry w reklamie i filmie. Aktorzy reprezentowali gminę i powiat na zewnątrz, wygrywając ogólnopolskie castingi.

Melpomenę za sezon teatralny 2013/2014 otrzymali: Zbigniew Bylica za rolę Teodora w spektaklu Maynight, Ewa Kmera za rolę Ewy w spektaklu Testament, Renata Piekarz za rolę Ireny w spektaklu Testament, Krystian Panek za rolę Ojca w spektaklu Maynight, Mateusz Stachura za rolę Stefana w spektaklu Testament, Dawid Sroka za rolę Piotra w spektaklu Testament, Klaudia Chrobak za rolę Zosi w spektaklu Testament, Krystian Rogowiec za rolę Pawełka w spektaklu Testament, Katarzyna Bednarczyk za rolę Wiesi w spektaklu Testament, Angelina Sroka za rolę Policjantki w spektaklu Testament. Myślenicki Teatr w Stodole otwiera kolejny, siódmy sezon swojej działalności.

- Kiedyś przeczytałam takie zdanie: Każdy potrafi żyć bez każdego, tylko najwyżej kolor nie ma koloru, smak smaku, a zapach zapachu… Proszę was uczyńmy nasze życie barwnym i obyśmy każdemu smakowali, tak po ludzku - dodała na koniec Dorota Ruśkowska.