Gminne dożynki w Trzebuni

Region 23 sierpnia 2022 Wydanie 31/2022
Gminne dożynki w Trzebuni

Dożynki w gminie Pcim w tym roku odbyły się w Trzebuni. Przez dwa dni 13 i 14 sierpnia rolnicy świętowali zakończenie żniw. Uroczystość po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią znów wyglądała tak okazale, jak powinna.

Już w sobotę Trzebunia rozpoczęła tegoroczne dożynki. Wtedy to na kompleksie sportowym odbyła się zabawa taneczna, podczas której o oprawę muzyczną dbali DJ BROTHERs oraz DJ Leśny. Główna uroczystość miała jednak miejsce w niedzielę. Najpierw wierni zgromadzili się na tradycyjnej Mszy Świętej Dożynkowej w Kościele Parafialnym w Trzebuni. Następnie w uroczystym przemarszu orkiestra, Koła Gospodyń Wiejskich oraz poczty sztandarowe udały się na miejsce świętowania. Oficjalnego rozpoczęcia dokonali zaproszeni goście w tym: wójt gminy Pcim - Piotr Hajduk, starosta myślenicki - Józef Tomal, radny województwa małopolskiego - Robert Bylica oraz poseł na Sejm RP - Władysław Kurowski.

- Oto trud został zakończony, zboże zostało zebrane, wieńce zrobione, a chleb upieczony. Mogłoby się wydawać, że czas na odpoczynek. Jednak dla rolników odpoczynku nie ma, szczególnie dziś, gdy to rolnictwo jest tak rozdrobnione, gdy rolnictwo powoli zanika. Powinniśmy szczególnie dziś wszyscy wyrazić wielką wdzięczność tym, którzy pracują na roli. To właśnie ich praca czyni nasz kraj bezpiecznym i przyjemnym - stwierdził Piotr Hajduk, dziękując jednocześnie wszystkim gospodarzom gminy Pcim.

Następnie odbył się konkurs wieńca dożynkowego. Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebuni, Stróży oraz Pcimia nie tylko pokazały dzieła swoich rąk, lecz także zaprezentowały się wokalnie i instrumentalnie. Później na scenie pojawiły się Zespół Regionalny Trzebunianie oraz Tercet Endemiczny, który wprowadził wszystkich obecnych w klimat dawnych piosenek i szlagierów. Na koniec lokalni mieszkańcy mogli się bawić wraz z DJ-ami.

Wiele działo się również poza główną sceną. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich miały przygotowane mnóstwo przysmaków, których można było spróbować. Zadowolone były również dzieci, które korzystały z dmuchanych zjeżdżalni oraz ścianki wspinaczkowej. Dożynki służą nie tylko dziękowaniu za płody ziemi oraz dobrej zabawie, ale również kultywowaniu tradycji, które na tych ziemiach przetrwały mnóstwo pokoleń. Miejmy nadzieję, że również młodzi ludzie dalej będą kontynuować ten piękny zwyczaj.

Jakub Kurek