III Narodowy Dzień Życia
Człowiekiem jest również nienarodzone dziecko ...
Te słowa, które wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II, stanowią wspaniałe motto wystawy pt.: „W obronie życia”, której otwarcie odbyło się 19 marca w Domu Katolickim. Organizatorem jej są: Komitet Domu Katolickiego i Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii NNMP w Myślenicach.
Podczas wernisażu obecni byli między innymi: ks. dziekan Karol Jarosz, ks. prałat Stefan Kubień, ks. kanonik Stanisław Kowalik i poseł Leszek Murzyn, których serdecznie powitał prezes Komitetu Domu Katolickiego – Marian Dzieża. Po modlitwie ks. dziekan skierował zebranych słowo wstępne, w którym wyraził jak ważne jest ocalenie życia ludzkiego, podkreślając piękną inicjatywę Polski na tle Europy o poszanowanie życia ludzkiego i propagowanie piękna idei macierzyństwa. Inicjatywa pojawienia się zapisów w ustawie ochrony życia od poczęcia jest cenna i godna, bowiem każde życie jest potrzebne, a następnie dokonał otwarcia wystawy.
Poseł Leszek Murzyn podkreślał znaczenie tej wystawy w Myślenicach, która wcześniej prezentowana była w Brukseli i Warszawie. Przedstawił inicjatywy i działania posłów Ligi Polskich Rodzin, mające na celu nowelizację ustawy i stworzenie odpowiednich zapisów w Konstytucji. Przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Witold Rozwadowski podkreślił inicjatywę Gminy Myślenice, która zakupiła tę cenną wystawę. Mówił o idei odtworzenia Akcji Katolickiej, mającej swoje głębokie tradycje w Myślenicach. Popierał ją również gorąco ks. dziekan Karol Jarosz. Ks. Stanisław Kowalik zachęcał zebranych do czytania miesięczników katolickich: „Naszej Arki” oraz „Cudów i Łask Bożych”.
Wystawę tworzą fotogramy w antyramach, wraz z licznymi sentencjami Ojca Świętego w obronie życia i w sprawie „tych najmniejszych”. Między innymi: „Troska o dziecko jeszcze przed jego narodzeniem jest pierwszym i podstawowym stosunkiem człowieka do człowieka” – wypowiedziane w nowojorskiej siedzibie ONZ w 1979 roku, jak również cytowane przez Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 r. słowa Marki Teresy z Kalkuty: „Największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać Ciebie i mnie, byśmy się wzajemnie nie pozabijali.”
Wystawa była prezentowana na płycie myślenickiego rynku 24-25 marca, połączona ze zbieraniem podpisów pod petycją w obronie życia poczętego i nowelizacją ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży. Będzie również wystawiana w szkołach naszej gminy.
Stanisław Cichoń
fot. Janusz Trzciński