III Narodowy Dzień Życia

29 marca 2007 Wydanie 12/2007
III Narodowy Dzień Życia
Wystawa prezentowana była na Rynku, fot. Janusz Trzciński

Człowiekiem jest również nienarodzone dziecko ...

Te słowa, które wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II, stanowią wspaniałe motto wystawy pt.: „W obronie życia”, której otwarcie odbyło się 19 marca w Domu Katolickim. Organizatorem jej są: Komitet Domu Katolickiego i Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii NNMP w Myślenicach.

Podczas wernisażu obecni byli między innymi: ks. dziekan Karol Jarosz, ks. prałat Stefan Kubień, ks. kanonik Stanisław Kowalik i poseł Leszek Murzyn, których serdecznie powitał prezes Komitetu Domu Katolickiego – Marian Dzieża. Po modlitwie ks. dziekan skierował zebranych słowo wstępne, w którym wyraził jak ważne jest ocalenie życia ludzkiego, podkreślając piękną inicjatywę Polski na tle Europy o poszanowanie życia ludzkiego i propagowanie piękna idei macierzyństwa. Inicjatywa pojawienia się zapisów w ustawie ochrony życia od poczęcia jest cenna i godna,  bowiem każde życie jest potrzebne, a następnie dokonał otwarcia wystawy.

Poseł Leszek Murzyn podkreślał znaczenie tej wystawy w Myślenicach, która wcześniej prezentowana była w Brukseli i Warszawie. Przedstawił inicjatywy i działania posłów Ligi Polskich Rodzin, mające na celu nowelizację ustawy i stworzenie odpowiednich zapisów w Konstytucji. Przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Witold Rozwadowski podkreślił inicjatywę Gminy Myślenice, która zakupiła tę cenną wystawę. Mówił o idei odtworzenia Akcji Katolickiej, mającej swoje głębokie tradycje w Myślenicach. Popierał ją również gorąco ks. dziekan Karol Jarosz. Ks. Stanisław Kowalik zachęcał zebranych do czytania miesięczników katolickich: „Naszej Arki” oraz „Cudów i Łask Bożych”.

Wystawę tworzą fotogramy w antyramach, wraz z licznymi sentencjami Ojca Świętego w obronie życia i w sprawie „tych najmniejszych”. Między innymi: „Troska o dziecko jeszcze przed jego narodzeniem jest pierwszym i podstawowym stosunkiem człowieka do człowieka” – wypowiedziane w nowojorskiej siedzibie ONZ w 1979 roku, jak również cytowane przez Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 r. słowa Marki Teresy z Kalkuty: „Największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać Ciebie i mnie, byśmy się wzajemnie nie pozabijali.”

Wystawa była prezentowana na płycie myślenickiego rynku 24-25 marca, połączona ze zbieraniem podpisów pod petycją w obronie życia poczętego i nowelizacją ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży. Będzie również wystawiana w szkołach naszej gminy.

Stanisław Cichoń
fot. Janusz Trzciński