Jak zostać poetą – krótki przewodnik
To była już trzecia część cyklu warsztatów zainicjowanych przez dr Antoninę Sebestę zatytułowanych „Od bloga do haiku”.
W poprzednich odcinkach omawiano zagadnienia dotyczące twórczości jako takiej, genezy i zasad powstawania haiku, a także powiązań dotyczących słowa i fotografii. Spotkanie z Jadwigą Maliną było natomiast przejściem od teorii do praktyki, a w zasadzie małym poradnikiem dla każdego, kto uważa, że posiada jakieś zadatki na poetę i chciałby się swoją twórczością pochwalić szerszemu gronu niż najbliższa rodzina. Chociaż to ona właśnie jest najczęściej pierwszym krytykiem.
Co zatem zrobić, gdy ciepłe słowo o naszej poezji powie mama, brat, wujek czy kuzyn? Po pierwsze szerokie przestrzenie Internetu ofiarują potencjalnemu Eliotowi, Miłoszowi, Barańczakowi czy Świetlickiemu sporo forów, na których mogą nawiązać kontakt z podobnymi sobie zapaleńcami – kontent.pl, wizje.pl, poecipolscy.pl, babiniecliteracki.pl, szuflada.pl czy też eMULTIpoetry.eu, dzięki któremu nasz wiersz może być przeczytany nawet przez przypadkowego przechodnia krakowskiego, ponieważ ta witryna wyświetla najciekawsze wiersze na murach kamienicy przy ulicy Brackiej.
Nie ma to jednak, jak publikacja w jakimś renomowanym czasopiśmie literackim. Tutaj z pomocą może przyjść „Odra”, „Twórczość”, „Topos” czy „Nowy Napis”. Tam należy swoje wiersze posyłać, jeśli uznamy, że są coś warte i nie boimy się weryfikacji swoich ocen z opiniami znanych recenzentów. A co jeśli chcemy skonfrontować swoje utwory w szrankach jakiegoś konkursu? W tym przypadku najciekawszą perspektywą młodego poety jest konkurs im. Anny Świrszczyńskiej, ponieważ oferuje profesjonalne wydanie zgłoszonego do konkursu tomiku wierszy, spotkanie autorskie i promocję tomiku podczas Nocy Poezji. Opublikowanie tomika wierszy to również główna nagroda w konkursie Fundacji Duży Format oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Granitową Strzałę”.
O poezji, o najnowszych trendach i ogólnie o literaturze można również poczytać na niektórych blogach. Blog z racji swojej formuły jest takim forum, na którym autor z reguły może sobie na trochę więcej pozwolić, co powoduje, że większe jest tu pole do swobodnej wypowiedzi, szczerej oceny i ostrej opinii. Szerszy jest również kanał komunikacji między autorem bloga, a czytelnikiem. Jadwiga Malina szczególnie poleca: wyliczanka.eu, ksiazkinaostro.pl oraz: O literaturze otwarcie.