Jedna z najlepszych jednostek w województwie

Jedna z najlepszych jednostek w województwie

Podczas zebrania sprawozdawczego burmistrz Jarosław Szlachetka poparty w swoich słowach przez prezesa Waldemara Pachonia, przekonywał, że jednostka OSP w Porębie jest jedną z najlepiej funkcjonujących w całym województwie. Patrząc na salę wypełnioną po brzegi podczas spotkania podsumowującego ubiegły rok ciężko się z tym nie zgodzić.

- Ubiegły rok był bardzo intensywny, pracowity i pełen wyzwań. Nie zabrakło też różnych przeszkód i przeciwności, ale udało się spełnić dużą część z naszych marzeń. Efekt działań jest widoczny, a nasza radość przy każdym kolejnym sukcesie jest niesamowita - mówiła prezes jednostki Agnieszka Motyka.

Obecnie OSP Poręba liczy 50 członków zwyczajnych, czterech członków honorowych i dwóch wspierających. W ubiegłym roku jednostka uczestniczyła w 21 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wśród nich pięć było spowodowanych pożarami, a reszta likwidacją miejscowych zagrożeń. Każdy ochotnik, który ma uprawnienia do wyjeżdżania na ratunek poszkodowanym, był zaangażowany przynajmniej w jeden wyjazd.

W poprzednich latach na zebraniach sprawozdawczych podkreślano wielokrotnie, że celem jest termomodernizacja strażnicy. W tym roku wreszcie wykonano dużą część tego zadania. Przez ostatnie miesiące budynek został ocieplony i zyskał elewację. Ponadto wyremontowana została damska łazienka, wymieniono wszystkie instalacje i położono flizy.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, które udało się zrealizować, było powitanie „Tadzika”, czyli upragnionego Volkswagena Craftera z napędem terenowym. Ustalono już datę poświęcenia wozu na 23 czerwca. Uroczystości będą połączone z Dniem Strażaka.

Obecny rok również zapowiada się niezwykle intensywnie, ponieważ zaplanowana jest między innymi dalsza część modernizacji strażnicy, wymiana stolarki okiennej czy remont pomieszczeń w budynku. Jednostka będzie chciała pozyskać przyczepkę do samochodu ratowniczego oraz niezbędny sprzęt taki jak: ubrania specjalne, kominiarki czy hełmy.

Niezwykle ważnym i podniosłym momentem podczas zebrania było przekazanie pamiątkowych, własnoręcznie namalowanych przez MDP obrazów najważniejszym dla funkcjonowania formacji osobom. Takie arcydzieła otrzymał burmistrz Jarosław Szlachetka, prezes Agnieszka Motyka oraz Katarzyna Zięba, która wkłada całe swoje serce w pracę z dziećmi w Świetlicy Środowiskowej (która mieści się w budynku OSP).

Na zebraniu pojawiło się liczne grono zaproszonych gości. Wśród strażaków zasiedli samorządowcy w tym burmistrz, który przedstawiał co udało się dokonać podczas całej pięcioletniej kadencji na rzecz OSP Poręba. Ze środków gminnych jednostka otrzymała prawie 385 tysięcy złotych, z czego jedynie 86 tysięcy to środki obowiązkowe.

Oprócz burmistrza na zebraniu obecny był również jego zastępca, starosta, radni, sołtys oraz przedstawiciele organizacji, z którymi współpracuje jednostka. Zjawili się także reprezentanci wyższych szczebli władz strażackich, którzy poinformowali o planach na najbliższy rok, ale również przekazali niezbędne do sprawnego funkcjonowania OSP aktualizacje.

OSP jest sercem wsi Poręba, nie dziwi więc, że widać ich było na niemal wszystkich uroczystościach państwowych i kościelnych w tym podczas: pełnienia warty przy Grobie Pańskim, Święta Niepodległości czy jubileuszów innych jednostek. Strażacy wielokrotnie łączyli także siły z organizacjami działającymi w pobliżu takimi jak: Szkoła Podstawowa, Rada Sołecka, Rada Kaplicy, Koła Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze czy Parafia Trzemeśnia.

W kilku słowach podsumowania - obserwując jednostkę można dojść do wniosku, że funkcjonuje ona na medal. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach będzie podobnie, a nawet lepiej.