Kanalizacja i odpady

Kanalizacja i odpady
Zebranie w Krzyszkowicach

Sprawy związane z kanalizacją i segregacją odpadów zdominowały zebranie wiejskie w Krzyszkowicach, które miało miejsce 12 stycznia z udziałem burmistrza Macieja Ostrowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Grabowskiego oraz Edyty Podmokły - kierownik biura zajmującego się realizacją programu „Czysta woda dla Krakowa ...”.

Na początku licznie przybyłym mieszkańcom sołtys Danuta Tylko przedstawiła działania rady sołeckiej w minionym roku. Najważniejszą inwestycją była budowa kanalizacji, oczyszczalni ścieków oraz odtworzenie zniszczonych dróg wewnętrznych z powodu realizowanych zadań. Ponadto w 2011 roku oddano do użytku wielofunkcyjne boisko ze sztuczną murawą, w znacznej części zrealizowany został też plan odnowy centrum wsi, w ramach którego wykonano trakt pieszo-rowerowy od strażnicy do cmentarza oraz urządzony został placyk przy odnowionej kapliczce św. Jana Nepomucena z tablicą informacyjną o historii Krzyszkowic. Oprócz tego ze środków rady sołeckiej zakupiono kliniec do łatania dróg wewnętrznych. Sołtys w swoim wystąpieniu poruszyła także problem bezpieczeństwa na zakopiance, który dotyczy wszystkich miejscowości leżących przy tej drodze. Generalnie rzecz ujmując mieszkańcy poszczególnych miejscowości domagają się m. in. budowy bezpiecznych przejść dla pieszych (kładki), lecz jak dotychczas wszelkie monity w tej sprawie, w tym władz samorządowych w Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad nie przynoszą żadnych efektów.

Wypowiedź sołtys uzupełnił Jerzy Grabowski, który poinformował, iż na dwóch drogach wewnętrznych położone zostały nakładki asfaltowe, a dla straży zakupiono samochód bojowy ze środków gminy i własnych straży.

Następnie Edyta Podmokły omówiła sprawy związane z kanalizacją, której koszt wyniósł 26 mln złotych, długość 38 km i podłączonych zostało 461 domów. W ramach tej inwestycji odbudowano 7 km dróg asfaltowych, 6 km żwirowych, a do wykonania pozostały jeszcze dwie drogi - Psiary i Gaj. W tym miejscu Maciej Ostrowski poinformował, iż dzięki temu, że do kanalizacji przyłącza się więcej gospodarstw niż planowano to nie tylko w Krzyszkowicach. Istnieje więc realna szansa, że opłaty za ścieki będą niższe za kubik, i będzie to kwota netto 7.32 zł -(planowano- 8.00 zł - netto) oraz wyjaśnił , że jedną ze składowych tej kwoty jest amortyzacja, która dzięki zastosowanym rurom kamionkowym wynosi 80 lat, a w przypadku PCV tylko 25.Ponadto dodał, że opłaty za ścieki będą jednakowe dla wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz, że nie będą naliczane opłaty adiacenckie. W poruszonej sprawie jakości wody burmistrz poinformował, że ulegnie ona zdecydowanej poprawie dzięki inwestycjom realizowanym przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Sprawę segregacji i zasad odbioru odpadów burmistrz omówił bardzo szczegółowo w formie prezentacji multimedialnej. Na początku zaprezentował zbudowany w Borzęcie za 48 mln złotych bardzo nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów, dzięki czemu jak wyjaśnił, koszty odbioru odpadów dla mieszkańców naszej gminy będą niższe, w porównaniu z innymi. Równocześnie dodał iż zasady odbioru będą jednakowe dla wszystkich gospodarstw na terenie gminy Myślenice. Opłaty pobierane będą na podstawie deklaracji i liczone od osoby zamieszkałej w określonym domu, a całością spraw formalnych zajmować będzie się gmina (dotychczas była to firma wywożąca odpady). Podstawą nowego systemu odbioru odpadów jest ich segregacja-oddzielenie organicznych od pozostałych, a im dokładniej dokonamy rozdzielenia, tym koszty odbioru będą mniejsze. Ponadto jeśli w gospodarstwie domowym pojawi się dodatkowa ilość odpadów np. z powodu remontu, wówczas będziemy mogli je samodzielnie odwieźć na stare składowisko w Borzęcie, bez ponoszenia dodatkowych opłat. W tym miejscu należy podkreślić, że gdyby nie było segregacji, koszty odbioru odpadów byłyby 2-3 razy wyższe. Odnośnie pytań dotyczących opłaty od jednej osoby za odbiór odpadów, burmistrz poinformował, iż o tej sprawie można będzie mówić dopiero po rozstrzygnięciu przetargu i wyłonieniu firmy je wywożącej. Oprócz tego dodał, iż gmina dostarczy mieszkańcom pojemniki oraz worki na różnego rodzaju odpady. Ponadto w dyskusji mieszkańcy poruszali m in. sprawy naprawy dróg dojazdowych do pól, a zniszczonych z powodu budowanej kanalizacji, bezpieczeństwa na zakopiance (fotoradar znajduje się za daleko od przejścia i kierowcy po jego minięciu gwałtownie przyśpieszają i zagrażają przechodzącym przez jezdnię).

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)