Kliszczacy-bohaterowie książek

Kilka miesięcy temu ukazała się książka pt. „Kultura ludowa Górali Kliszczackich”, a w ubiegłym tygodniu zaprezentowano kolejną… tym razem napisaną przez Mariana Cieślika i Anną Witalis–Zdrzenicką pt. „Kliszczaków legendy, podania opowieści…”

Publikacja opisuje kulturę tej grupy etnicznej górali zamieszkujących tereny położone w dolinach Raby i Skawy. Promocja książki odbyła się w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki”. Jest zbiorem opowiadań o tym rejonie obejmującym takie miejscowości jak: Bogdanówka, Krzczonów, Lubień, Łętownia, Skomielna Czarna, Stróża, Pcim, Tenczyn, Tokarnia, Trzebunia, Więciorka, czy Zawadka.

Te niesamowite opowieści w których przewijają się postacie płanetników, topielców, strzygoni czy też boginek to obraz niegdysiejszych wierzeń ludowych oraz świata zaklętego w ludowej legendzie bezpowrotnie utraconego, przekazywanego z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Piękno tych podań można dodatkowo docenić słysząc je w wykonaniu tak sprawnych oratorów jak aktorzy „Teatru w Stodole” Doroty Ruśkowskiej, którzy zaprezentowali małą próbkę tego, co można w książce przeczytać.

Skoro książka tyczy się Kliszczaków to nie mogło zabraknąć zespołu, który dla tego regionu jest jego śpiewająco-grająco-tańczącą wizytówką, czyli „Małych Kliszczaków” z Tokarni. Ich występ oparty o te mniej ograne góralskie pieśni, to zawsze pokaz tego jak ciągle żywe i poruszające może być góralskie granie.

W drugiej sali muzeum umieszczono linoryty Agnieszki Cieślik stanowiące ilustrację promowanej książki, nawiązujące nieco do szaty graficznej „Klechd domowych”. Jak powiedziała w krótkiej prelekcji Anna Witalis-Zdrzenicka: - Kliszczacy poza kilkoma fragmentami z prozy Andrzeja Sapkowskiego nie doczekali się jeszcze wystarczającego docenienia w literaturze i ciągle czekają na swojego Tolkiena, ale takie spotkania są zapewne krokiem w dobrym kierunku by promować ich kulturę.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).