Konkurs na biznes
Łukasz Tabaszewski - przewodniczący Stowarzyszenia „Młodych Demokratów” Myślenice, ale to także początkujący przedsiębiorca zdradził nam kulisy organizowanego przez „Młodych Demokratów” konkursu „Mój pomysł na biznes”.
Czy mógłbyś na początku przedstawić ideę organizowanego przez was konkursu?
Naszym celem jest promowanie idei gospodarki wolnorynkowej, a przede wszystkim, inspirowanie młodzieży do podejmowania działalności gospodarczej oraz aktywności na rynku pracy. Konkurs będzie polegał na napisaniu pracy w której uczeń będzie miał za zadanie przedstawić swój pomysł na przedsięwzięcie biznesowe uwzględniając szansę realizacji pomysłu, analizę jego wykonalności i potencjalne zagrożenia.
Czyli uczniowie będą musieli przygotować coś na wzór biznesplanu?
I tak, i nie. Chcemy aby praca ta miała pewne cechy biznesplanu, jednocześnie nie będąc ograniczona swoistą formą jaką narzuca biznesplan. W każdej pracy poza przedstawieniem pomysłu, autor powinien przeanalizować rynek, konkurencję, szanse i zagrożenia. Dobrze by było, przedstawić wizje jak biznes będzie się rozwijał, jak będzie wyglądał za dwa, czy pięć lat. Nie chcemy z kolei formy stricte biznesplanowej, ponieważ taka ograniczyła by znacznie możliwości i inwencje autora.
W jaki sposób będziecie starać się namówić młodych ludzi do udziału w konkursie?
Za tydzień odbędzie się konferencja prasowa pt. „Moja droga do sukcesu” gdzie o swoim życiu i biznesie opowiadać będą zaproszeni przedsiębiorcy (Marek Pardyak oraz Zbigniew Gładysz). Konferencja odbędzie się w Centrum Rozwoju Osobistego (ul Rzemieślnicza 1 przypis red.) w Myślenicach o godz. 12. Dodatkowo autorom najlepszych prac komisja przyzna atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wśród nich znajdą się m.in. cyfrowy aparat fotograficzny, rower i odtwarzacze mp4.
Na co będą zwracać uwagę jurorzy?
Założenie jest takie, że przedmiotem pracy mogą być zarówno pomysły racjonalne, możliwe do wprowadzenia przez każdego już teraz, jak i te dalej idące. Przy ocenie pod uwagę brana będzie zarówno innowacyjność, pomysłowość, ale też rzetelność i skrupulatność. Dobry pomysł to nie wszystko. Autor pracy powinien wykazać się znajomością rynku i konkurencji, powinien przeprowadzić analizę silnych i słabych stron inicjatywy, jej zagrożeń i możliwości. Niezbędna jest rzetelna ocena szansy na realizację wraz z uzasadnieniem. Dobra praca powinna zawierać też strategię firmy na przyszłość oraz wizję jej rozwoju.
W jaki sposób konkurs może przyczynić się do rozwoju lokalnego biznesu?
Jeśli już w trakcie procesu edukacji zaszczepimy w młodych ludziach bakcyla przedsiębiorczości, to z pewnością wraz z uzyskaniem dojrzałości część z nich spróbuje swoich sił w realnym świecie, otwierając własne firmy. Uważam, że dużo cenniejsze od nauki teorii krzywych popytu i podaży, będzie próba zmierzenia się ze swoim własnym pomysłem na biznes. W młodych ludziach istnieje niewyczerpalne źródło nowatorskiego i innowacyjnego myślenia. Kto wie, może któraś z prac okaże się strzałem w dziesiątkę i już teraz ktoś przy udziale autora pracy, weźmie się za realizację pomysłu.
Rozmawiał p.jag