„Kordian” gościł na Zarabiu

„Kordian” gościł na Zarabiu
Fot. Karolina Korneszczuk-Podoba

W miniony piątek na myślenickim Zarabiu odbyło się trzynaste Narodowe Czytanie, które jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym organizowanym w całej Polsce. Myślenice po raz kolejny dołączyły do tej ogólnokrajowej akcji, której celem jest promowanie polskiej literatury i zachęcanie do czytelnictwa. Tegoroczna edycja była poświęcona jednemu z najważniejszych dzieł polskiej literatury romantycznej - „Kordianowi” Juliusza Słowackiego.

Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych władz. Wśród uczestników byli burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka, poseł na Sejm RP, Władysław Kurowski, starosta powiatu myślenickiego, Józef Tomal oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia, Małgorzata Ciemińska.

Główną atrakcją piątkowego spotkania było czytanie fragmentów „Kordiana” przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach. Młodzi ludzie z zaangażowaniem prezentowali teksty, wprowadzając słuchaczy w świat romantycznych idei, młodzieńczego buntu i walki o wolność, które są kluczowymi tematami dramatu Słowackiego. Ich występ spotkał się z dużym uznaniem, a interpretacja tekstu była żywa i pełna emocji, co pozwoliło uczestnikom na nowo odkryć piękno i głębię tego klasycznego dzieła.

Narodowe Czytanie na myślenickim Zarabiu było nie tylko okazją do spotkania z literaturą, ale także momentem integracji lokalnej społeczności. Wydarzenie to podkreśla znaczenie czytelnictwa i literatury w budowaniu wspólnoty oraz zachowaniu narodowej tożsamości. Dzięki takim inicjatywom, klasyczna literatura polska wciąż żyje w świadomości kolejnych pokoleń, a jej przesłania pozostają aktualne w dzisiejszym świecie. Zarówno organizatorzy, Miejska Biblioteka Publiczna jak i uczestnicy piątkowego spotkania mogą być dumni z wysokiego poziomu wydarzenia, które stanowiło ważny wkład w krzewienie kultury literackiej w regionie.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje