„Korzenie”

Kultura 14 listopada 2023 Wydanie 43/2023
„Korzenie”

Ten wieczór był duchową ucztą i na długo zapadnie w pamięci uczestników. Na łąki, pola i lasy przeniósł nas wspaniały śpiew Marii Nowak z Osielca, która wystąpiła na scenie KCK wykonując utwory „Maluśko jo była”, „O holu”, „Pude jo na góry”. Spotkanie miało wielu bohaterów. To prof. Mariusz Gołąb, filolog, kulturoznawca, Józef Wrona, rzeźbiarz, fotograf, Zofia Rydet, fotograf, oraz licznie przybyli mieszkańcy trzech powiatów nowotarskiego, suskiego i myślenickiego, którzy spotkali się na premierze filmu „Papierki z cukierków”.

Autor filmu prof. Mariusz Gołąb z Uniwersytetu Łódzkiego wspomina spotkanie: Zofia Rydet, tworząc „Zapis socjologiczny”, wracała po latach, do bohaterów swoich fotografii. W naszym odkładanym z powodu pandemii spotkaniu w Kliszczackim Centrum Kultury widać podobny powrót, tym razem z filmem o mieszkańcach Tokarni, Podwilka, Podsarnia, Zubrzycy Górnej i okolic. Jednym z nich jest Józef Wrona, któremu także Zofia Rydet poświęciła część swojej relacji fotograficznej. Historia powtarza się w szczególny sposób, ponieważ powrót to wielokrotny, którego zwieńczeniem jest także wystawa fotografii tokarskiego artysty rzeźbiarza, kronikarza i fotografa. Prowadził on, podobnie jak Zofia Rydet, przez wiele lat swoje zapisy fotograficzne poświęcone rodzinnej miejscowości. Teraz Józef Wrona doczekał się stałej wystawy, która prezentuje część jego zdjęć, dokumentujących kilkadziesiąt lat życia mieszkańców Tokarni”.

Do Kliszczackiego Centrum Kultury przybyli goście, a zarazem bohaterowie fotografii Zofii Rydet: z Podwilka, Zubrzycy Górnej, Podsarnia, Naprawy i Tokarni oraz przedstawiciele instytucji kultury takich jak: Muzeum Orawski Park Etnograficzny, GOK Jordanów, Biblioteka Samorządowa w Tokarni, Biblioteka w Naprawie, przedstawiciele samorządu Gminy Tokarnia, LOT Myślenicka Brama Beskidów.

Była to wspaniała okazja, aby zobaczyć na dużym ekranie niezwykłe portrety ludzi, którzy po 30 latach rozpoznają się na zdjęciach i wspominają swoje spotkanie ze słynną fotografką oraz posłuchać znanych artystów i krytyków sztuki, którzy podkreślali niesamowitą wartość „Zapisu Socjologicznego”. Rozmowę z autorem filmu prof. Mariuszem Gołąbem poprowadził Bartłomiej Dyrcz. Oficjalnego otwarcia stałej fotografii Józefa Wrony dokonał wójt Marek Kluska, który ze wzruszeniem dzielił się wrażeniami ze wspólnie obejrzanego filmu.

– Powiem szczerze, zatęskniłem do tamtego świata, który tak niedawno był światem naszego dzieciństwa i młodości, gdzie inaczej płynął czas, ludzie inaczej żyli ze sobą. Dzięki fotografii Zofii Rydet czy Józefa Wrony widzimy, jak wokół nas wiele się zmieniło, jak wieś się zmieniła - mówił Marek Kluska.

Dzięki projektowi „Korzenie” udało się również stworzyć miejsce, w którym wyeksponowaliśmy stałą wystawę fotografii Józefa Wrony wraz z zabytkowymi aparatami przekazanymi przez artystę. Dziękujemy firmom, które pomogły nam w remoncie korytarza – Psinox Piotr i Stanisłąw Hanusiak, Andrzej Pasieka Firma Remontowo Budowlana. Dziękujemy paniom z Wolontariatu Działam w Kulturze za przygotowanie potraw regionalnych. Dziękujemy Marcinowi Wróblowi za pracę nad wnioskiem oraz zarządowi Województwa Małopolskiego.

B. Dyrcz / KCK Tokarnia