Krajobraz po wichurach
W zeszłym tygodniu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kilkukrotnie ostrzeżenia o silnym wietrze na terenie całego kraju. Prognozy silnych porywów wiatru sprawdziły się – dla wielu z nas to były niespokojne dni i niespokojne noce. Zerwane dachy, połamane gałęzie czy drzewa - w wielu przypadkach konieczna była interwencja i pomoc strażaków.
W całym powiecie porywisty wiatr dawał się we znaki zwłaszcza w czwartek 17 lutego oraz w weekend 19-20 lutego, także w nocy z niedzieli na poniedziałek – zgodnie z ostrzeżeniem RCB – wiał porywisty wiatr, a lokalnie wystąpiły burze.
Jak relacjonuje bryg. Roman Ajchler 17 lutego już od godziny 6.30 zaczęły spływać do SKKP PSP w Myślenicach zgłoszenia o powalonych drzewach na drogi, jednak kumulacja zgłoszeń nastąpiła od godziny 9.30. Wichura i opady deszczu, jakie przeszły przez teren powiatu myślenickiego spowodowały oprócz powalonych drzew również uszkodzenia konstrukcji i pokryć dachowych. Do godziny 16.30 odnotowano udział w 32 akcjach z czego 15 dotyczyło zerwanych lub uszkodzonych dachów, a 17 przewróconych drzew na drogi, budynki, linie energetyczne i telekomunikacyjne. Główny ciężar działań miał miejsce na terenie gmin Myślenice oraz Lubień, a w mniejszej ilości w pozostałych gminach powiatu. Nie spokojniej było w weekend. Tylko w sobotę przedpołudniem strażacy wyjeżdżali do 20 zdarzeń, takich jak uszkodzone dachy i powalone drzewa. Przed godz. 14.00 zostali wezwani do Dobczyc, gdzie część dachu na budynku Kościoła groziła oderwaniem i stwarzała zagrożenie dla wiernych.
- Podsumowując sytuację pogodową jaka miała miejsce na terenie powiatu myślenickiego od 17 do 20 lutego Państwowa Straż Pożarna wraz z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych interweniowała 74 razy podczas usuwania zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Ilość zgłoszeń spowodowała potrzebę wzmocnienia służby dyżurnej SKKP PSP w Myślenicach oraz funkcjonariuszy pod-odziału bojowego JRG. W tym okresie likwidowano 20 zdarzeń związanych z uszkodzonymi, zerwanymi dachami na budynkach mieszkalnych i gospodarczych; usuwano 54 razy uszkodzone i powalone drzewa na drogi, budynki, linie energetyczne i telekomunikacyjne. Poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP dysponowano na teren naszego działania specjalistyczny sprzęt w postaci samochodowych podnośników hydraulicznych i drabin. Wszystkie gminy zostały dotknięte żywiołem jednak najwięcej zgłoszeń wpłynęło z terenu gminy Myślenice (27), gminy Dobczyce (13) gminy Lubień (9). Ponadto w tym okresie strażacy uczestniczyli w innych akcjach likwidując powstałe pożary (4) oraz miejscowe zagrożenia (4). – komentuje bryg. Roman Ajchler.