Kwas uchwycony na kliszy

Kwas uchwycony na kliszy

ACID - taki tytuł nosi zorganizowana przez Stowarzyszenie Myślenicką Grupę Fotograficzną mgFoto wystawę fotografii Leszka Górskiego, którą od wtorku 9 stycznia możemy oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.

Acid to w języku Szekspira znaczy kwas, o czym wiedzą nawet najmniej rozgarnięci fani Acid Drinkers. Nie o takim kwasie jednak opowiada nam w swoim cyklu fotograficznym Leszek Górski, absolwent politechniki krakowskiej, a obecnie student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Inny trop interpretacyjny, jaki przychodzi do głowy przy pierwszym kontakcie z ACID, pozwala przypuszczać, że widzimy powiększone fotografie rozmaitych związków chemicznych określanych jako psychodeliki. Jednak i w tym przypadku pierwsze wrażenie prowadzi nas na manowce. Impulsem do powstania tych fotosów był bowiem czas, o którym chcielibyśmy zapomnieć albo już nawet zapomnieliśmy.

Covid niejednego mocno przeczołgał i Leszek Górski też nie przeszedł go bezboleśnie. W jego przypadku zaowocowało to jednak serią fotografii wykonanych w Krakowie, a ponieważ trudno było wówczas spotkać na ulicy człowieka niezamaskowanego, to Leszek Górski robił zdjęcia rozmaitym przejawom natury ożywionej. Dodatkową inspiracją dla niego były wrażenia związane z lekturą „Dnia tryfidów” Johna Wyndhama, w której mięsożerne rośliny opanowują ziemie i pożerają jej mieszkańców, trwale pozbawionych wzroku na skutek efektów świetlnych spowodowanych przelatującą kometą. Strach, niepokój, frustracja, samotność i jednocześnie coś, co określilibyśmy jako „Krzyk ciszy”, gdyby nie fakt, że kojarzy się ze „Zmiennikami”. Pewien klimat horrorów klasy B lub C tu jednak odnajdziemy bo ACID to fotografie niesłychanie kolorowe, oparte na technice łączenia negatywów z pozytywami. Istotnym walorem wtorkowego wernisażu był również kilkudziesięciosekundowy fotocast ilustrowany muzyką współczesną autorstwa litewskiego kompozytora Martina Racha, muzyką równie sugestywną jak „kwaśne” wizje Leszka Górskiego.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).