Łamią stereotypy aż miło
W założeniach Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych jest m.in. umożliwienie zaprezentowania osiągnięć osób niepełnosprawnych, włączanie ich do przestrzeni publicznej poprzez twórcze działania, zmiana stereotypów dotyczących oceny przydatności społecznej osób niepełnosprawnych (jako twórców i osób aktywnych w różnych sferach życia, a nie tylko odbiorców pomocy) oraz poznanie nowych instytucji, osób i integracja uczestników przeglądu.
Ile uśmiechów, tyle wzruszeń
Piąta edycja Przeglądu, która odbyła się pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Magiczny Dom” i Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu pokazała, że wszystkie założenia statutowe są wypełniane, a oprócz nich jeszcze wiele innych. Kto bywa na tej imprezie, ten wie, że to przede wszystkim mnóstwo zabawy i nie mniej wrażeń artystycznych.
Oglądając przegląd, człowiek tyle razy się uśmiecha, co i wzrusza. Niezależnie od tego, czy oglądamy kapitalną inscenizację „Rzepki”, „Małego księcia”, czy też niezwykle barwny spektakl o zoo, ani chwili nie wieje ze sceny nudą, a trzeba zaznaczyć, że Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych to impreza trwająca ponad 4 godziny. Nie tylko zresztą na scenie jest ciekawie, bo właściwie każdy występ jest bardzo gorąco odbierany przez publiczność, o której powiedzieć, że jest żywiołowa, to nic nie powiedzieć. W trakcie występów dosyć często dochodzi nawet do swoistej interakcji między aktorami czy piosenkarzami a publicznością, ale nikomu to nie przeszkadza, bo tutaj wszyscy czują się „na miejscu” i potrafią się bawić swoimi rolami.
Nagroda należała się każdemu
Nie lada problem miało jury z wyborem nagrodzonych, bo po prawdzie były to występy tak zróżnicowane i atrakcyjne zarazem, że należałoby chyba każdy oceniać jako osobną kategorię. W tym roku mogliśmy zobaczyć w sali widowiskowej MOKiS uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Myślenic, Harbutowic i Dobczyc, Środowiskowych Domów Samopomocy z Myślenic, Sułkowic i Zegartowic oraz niepełnosprawnych z myślenickich placówek czyli Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. Jury w składzie którego zasiadali m.in. Piotr Gofroń i Teresa Chłosta, przyznało trzy przewidziane regulaminem wyróżnienia oraz dwa wyróżnienia dodatkowe. Pierwsze miejsce przyznano zespołowi z ŚDS „Magiczny Dom”, wykonującemu piosenkę 2+1 „Windą do nieba”, drugie zespołowi „Promyczki” z OREW-u, zaś trzecie zespołowi reprezentującemu ŚDS Sułkowice za inscenizację „Małego księcia”. Wyróżnienia otrzymali Karol Kołaczyk i Rafał Kapera. Nie można także nie wspomnieć o wywołującym salwy śmiechu skeczu „U fotografa”, zagranym przez członków grupy TereN, czyli niezrównany tercet – Krystyna Szatan, Jarek Sanowski i Rysiek Rychlewski. Nie można również pominąć milczeniem pozakonkursowego występu zespołu Wróblowice, który w sile 2 chłopaków i 2 dziewczyny zaprezentował tak ognisty przegląd najnowszych przebojów soulu, hip hopu i R&B, że sala widowiskowa MOKiS mogła zająć się ogniem. – Gołym okiem widoczny jest ogrom pracy, jaki w przygotowanie programów artystycznych wkładają sami wykonawcy, ale także ich opiekunowie i rodzice. Z roku na rok poziom tych prezentacji jest coraz wyższy – powiedziała po przeglądzie Anna Kapusta, kierująca ŚDS-em „Magiczny Dom” w Myślenicach. Nic dodać, nic ująć.