„Między ludzkimi losami, a społecznymi kontrowersjami”

„Między ludzkimi losami,
a społecznymi kontrowersjami”

Świat zamknął oczy - to niezwykła inicjatywa, tworzona przez i dla młodzieży, pragnącej aktywnie współkształtować lepszą przyszłość. To projekt, który zjednoczył ekspertów w dziedzinie reportażu i kulturoznawstwa, aby wspólnie odkrywać głębsze zrozumienie świata.

W czwartek 18 kwietnia w sali kinowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu spotkali się uczniowie szkół podstawowych i średnich, by poznać ludzkie historie z cyklu reportaży „Jestem uchodźcą. Poznajmy się”. Uczniowie poznali przejmujące historie uchodźców z Białorusi, Sudanu, Czeczeni, Iranu i Tadżykistanu. Uchodźcy są ludźmi, którzy z różnych powodów, takich jak wojny, prześladowania, czy katastrofy naturalne, muszą opuścić swoje domy, często nagle i bez żadnych perspektyw na powrót. Dla wielu z nich podróż ta jest pełna niebezpieczeństw i trudności, a osiedlenie się w nowym miejscu często wiąże się z walką o przetrwanie oraz dostęp do podstawowych potrzeb, jakim są mieszkanie, praca czy opieka medyczna i to wszystko było widoczne w reportażach. Ich autor Bożydar Pająk oraz kulturoznawczyni Monika Zielińska ze Stowarzyszenia Salam Lab poprowadzili dyskusję z młodzieżą. I właśnie ta wymiana poglądów stała się istotnym elementem spotkania. Licznie zgromadzona młodzież stawiała trudne pytania nie tylko specjalistom, lecz również sobie nawzajem, dociekała i pięknie rozmawiała o emocjach. Młodzi ludzie jednym głosem stwierdzili, że temat uchodźców stanowi złożoną kwestię, która dotyka różnorodnych aspektów ludzkiego życia i społeczeństwa. To nie tylko historia indywidualnych tragedii i dramatycznych losów, ale również wyzwanie dla międzynarodowej współpracy, praw człowieka, polityki migracyjnej oraz społecznej solidarności. Clou tego spotkania wybrzmiało bardzo głośno, podejście do kwestii uchodźców wymaga uwzględnienia wielu czynników, w tym kontekstu politycznego, ekonomicznego i społecznego. Istotne jest, aby poszukiwać rozwiązań, które zapewnią godne życie dla uchodźców, jednocześnie respektując prawa człowieka oraz zapewniając stabilność i bezpieczeństwo społeczeństw przyjmujących. Wymaga to współpracy na szczeblu międzynarodowym, dialogu społecznym oraz działaniom mającym na celu edukację i integrację uchodźców w nowych społecznościach. Całość projektu koordynowała Ada Słowik, nauczycielka, edukatorka, koordynatorka młodzieżowego wolontariatu Korpusu Solidarności przy Fundacji LIS.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje