Młodzi mają głos

Młodzi mają głos

O kółku fotograficznym „Ciemnia” pisaliśmy na naszych łamach już kilka razy. Wpływ, jaki wywarła na młodych ludzi i ich wrażliwość artystyczną Karina Kiczek, twórczyni „Ciemni” jest nie do przecenienia.

I co najważniejsze ten wpływ cały czas da sie dostrzec w kolejnych pokoleniach jej nastoletnich podopiecznych. Najświeższy tego przykład mieliśmy w Piwnicy Pod Lwem, Liceo w Myślenicach, gdzie w maju gościła wystawa zatytułowana „Homo ludens”. Homo ludens to człowiek bawiący się.

Ale w jaki sposób bawi się w dzisiejszych czasach? Jak zmienia się ta rozrywka i jak oddziałuje na psychikę i wspomnienia? Jest ucieczką od rzeczywistości czy tylko zbiorem rytuałów? Indywidualnie się wolimy bawić czy raczej grupowo? Więcej w tej krotochwili jest sacrum czy profanum?

Na te i wiele innych pytań próbowało odpowiedzieć, albo właśnie je przywołać grono młodych artystów, wśród których są m.in. studenci i studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a byli to Bożena Knapik, Wiktoria Penar, Amelia Jawień, Julia Fiutowska, Oliwia Kałwa, Ewa Dyga, Olga Dymitrowska, Jakub Woźnica i Łukasz Bagiński. Formy wyrazu, jakimi się w tej wymianie myśli posłużyli były tak rozmaite, że bardziej już sie chyba nie dało. Od krótkiego metrażu filmowego, poprzez plakat, malarstwo inspirowane fotografią, rzeźbę mniejszego i większego formatu, grafikę czy też formę łączącą różne techniki twórcze. Wspólnym mianownikiem natomiast była odwaga w przełamywaniu schematu i poczucie humoru, które widać było nawet wtedy, gdy tematyka stawała się nieco poważniejsza. I co chyba jeszcze cenniejsze: ci młodzi ludzie potrafią o swojej twórczości (i nie tylko) bardzo ciekawie opowiedzieć.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).