Młodzież i wychowanie w OSP Droginia

Młodzież i wychowanie w OSP Droginia
Fot. Ryszard Sobkowicz

Spośród licznych działań druhów z Drogini, na pierwsze miejsce wysuwa się wychowanie i kształcenie młodzieży - tak strażackiej, jak też praca na rzecz dzieci i młodzieży całej miejscowości. W strażnicy w Drogini prowadzona jest świetlica wiejska, a przy jednostce działa bardzo aktywna młodzieżowa orkiestra dęta

W sumie w jednostce liczącej 41 członków czynnych i 20 honorowych, prowadzona jest MDP chłopięca (10 osób), dziewczęca (15 osób), orkiestra (16 osób) i zespół artystyczny (15 osób).

W roku 2017 jednostka 15 razy uczestniczyła w akcjach ratowniczych, w tym w gaszeniu 4 pożarów. Dziewczęta zajęły 3. miejsce w zawodach gminnych, a drużyna męska – 9 miejsce. Druhowie pracowali przy porządkowaniu strażnicy i pielęgnacji terenów zielonych wokół niej, przeprowadzono remonty łazienek i sprzętu w świetlicy oraz bieżące naprawy w strażnicy. We współpracy z radą sołecką jednostka zorganizowała wigilię dla osób samotnych i seniorów, wraz z orkiestrą przeprowadziła akcję kolędowania na ulicach Drogini i przed domami jej mieszkańców, a także przedstawiła koncert kolęd i pastorałek w kościele parafialnym. Druhowie brali udział w Orszaku Trzech Króli oraz w świętach parafialnych, wiejskich i gminnych, pielgrzymkach, a także jubileuszach zaprzyjaźnionych jednostek. Orkiestra uświetniła swoją grą uroczystość w szkole mundurowej w Dobczycach.

W planie na ten rok przewidziano dalsze zakupy sprzętu i umundurowania, przeprowadzenie kontroli hydrantów na terenie wsi, malowanie świetlicy, kontunuowanie pracy wychowawczej, rozwijanie działalności MDP i orkiestry.

W zebraniu sprawozdawczym wziął udział prezes powiatowy ZOSP RP (a zarazem przewodniczący rady sołeckiej Drogini) Jan Podmokły, Bartłomiej Siepak z powiatowej PSP, dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek i kierownik biura zarządzania kryzysowego UMiG Jacek Warzecha. W podwójnej roli sołtysa i druha skarbnika jednostki obecny był Wojciech Włodarczyk, przybyła dyrektor szkoły Halina Popek. Sprawozdania z działalności jednostki oraz jej plany na ten rok przedstawili prezes Krzysztof Batko i skarbnik Wojciech Włodarczyk.

Przedstawiciele UMiG dziękowali druhom z Drogini za ich pracę i poświęcenie, zwłaszcza za serce okazywane młodzieży. Informowali też o planach gminy związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski. Statystykę zdarzeń w powiecie przedstawił Bartłomiej Siepak – na 1883 wyjazdy jednostek aż 334 dotyczyły ptasiej grypy, a 115 – pożarów. Zapowiedział zawody strażackie, ćwiczenia i manewry, turniej szachowy i halowy piłki nożnej MDP, kontrolę jednostek pod kątem operacyjno-technicznym i przegląd łączności. Za pracę, kolędowanie i działalność świetlicy szczególnie serdecznie dziękował Jan Podmokły. Zachęcał do kontynuowania udziału druhów w akcji krwiodawstwa. Goście informowali też o możliwościach pozyskiwania środków zewnętrznych na działalność. Wszyscy dziękowali druhom i składali im serdeczne życzenia na przyszłość.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)