Nagroda dla pracodawcy roku
Powiatowy Urząd Pracy przyznał nagrody dla najlepszych pracodawców minionego roku. Tytuł „Pracodawcy roku” przypadł firmie Bzomex, która w 2015 roku zatrudniła najwięcej osób zarejestrowanych w PUP
Nagrody dla najlepszych pracodawców roku były wręczane po raz drugi. W ten sposób Powiatowy Urząd Pracy nagradza tych, dzięki którym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wykreślono z rejestru bezrobotnych najwięcej osób. W tym roku tytuł „Pracodawcy roku” trafił do firmy Bzomex z Pcimia, która za pośrednictwem PUP w ostatnich 12 miesiącach zatrudniła 28 osób (w roku 2014 było to 17 osób). Nagrodę z rąk dyrektor PUP Izabeli Młynarczyk i wicestarosty Tomasza Susia odebrał Józef Bzowski.
- To wyróżnienie dla całego zespołu firmy Bzomex. W 1992 roku powstaliśmy jako handel obwoźny, a na samym początku działaliśmy na zasadzie wypożyczonego samochodu ciężarowego. Od tego czasu minęły 23 lata. To historia przez którą przeszliśmy wykonując inwestycje na wielu płaszczyznach; budując dwa centra logistyczne w Stróży i Pcimiu, czy inwestując w obszar programowo-informatyczny. Jednak najważniejsza inwestycja to ta w kapitał ludzki - odbierając nagrodę mówił prezes Bzomexu Józef Bzowski. - Pracownik musi dobrze czuć się w firmie. Mam nadzieję, że mówiąc młodzieżowym językiem - ta nagroda da pozytywnego powera do rozwoju i będzie to energia nie tylko dla całej drużyny naszej firmy, ale również dla powiatu - dodał.
W tym roku też przyznano trzy wyróżnienia. Trafiły do myślenickich firm: Polplast (laureat ubiegłorocznej edycji konkursu), który zatrudnił 20 osób, Alfa - 18 osób i KLGS - 13 osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP.
Jak podkreśla Izabela Młynarczyk, pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy: jak na nasze warunki to dużo, ponieważ wyróżnione firmy prowadzą rekrutację nie tylko za pośrednictwem PUP, ale szukają pracowników innymi kanałami. Jak podkreśla: - Sytuacja na rynku pracy na przestrzeni ostatnich lat się poprawia. Widoczna jest tendencja spadkowa stopy bezrobocia od 2014 roku. Zmniejsza się liczba osób bezrobotnych, a zwiększa liczba składanych przez pracodawców ofert pracy. Pozytywnym aspektem jest fakt, iż 43 % wyrejestrowujących się to osoby, które podejmowały zatrudnienie. W przyszłym roku pracodawcy będą mogli w dalszym ciągu korzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego z którego możemy finansować lub współfinansować szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników i pracodawców. Dotychczas ta forma adresowana była wyłącznie do osób powyżej 45 roku życia, od przyszłego roku będzie można korzystać bez ograniczeń - mówi (więcej na temat rynku pracy w ramce obok).
W drugiej części konferencji na temat rynku pracy widzianego z perspektywy Powiatowego Urzędu Pracy mówiła jego dyrektor. Jak się okazuje w roku 2015 w powiecie myślenickim odnotowano najniższy odsetek osób bezrobotnych w ostatnich 4 latach, który wynosi 8,4%. To o 2,5% mniej w porównaniu do roku 2014 i 4,8% mniej w zestawieniu z rokiem 2012. To najniższa odnotowana stopa bezrobocia w powiecie od 2008 roku.
Na koniec października w ewidencji osób bezrobotnych figurowało 3613 osób (w 2014 było 4742) to z których 51% stanowiły kobiety (1826), a 16,3% zarejestrowanych (588 osób) było uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych, a pozostałe 3025 osób nie posiadało prawa do świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy. Na koniec 2015 odsetek bezrobotnych w Polsce wynosi 9,7%, natomiast w Małopolsce 8,3%.
Stopa bezrobocia w powiecie myślenickim:
2015 - 8,4%
2014 - 10,9%
2013 - 13,5%
2012 - 13,2%