Nagroda dla pracodawcy roku

Nagroda dla pracodawcy roku
Nagroda dla pracodawcy roku Fot. Mariusz Drzyzga

Powiatowy Urząd Pracy przyznał nagrody dla najlepszych pracodawców minionego roku. Tytuł „Pracodawcy roku” przypadł firmie Bzomex, która w 2015 roku zatrudniła najwięcej osób zarejestrowanych w PUP

Nagrody dla najlepszych pracodawców roku były wręczane po raz drugi. W ten sposób Powiatowy Urząd Pracy nagradza tych, dzięki którym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wykreślono z rejestru bezrobotnych najwięcej osób. W tym roku tytuł „Pracodawcy roku” trafił do firmy Bzomex z Pcimia, która za pośrednictwem PUP w ostatnich 12 miesiącach zatrudniła 28 osób (w roku 2014 było to 17 osób). Nagrodę z rąk dyrektor PUP Izabeli Młynarczyk i wicestarosty Tomasza Susia odebrał Józef Bzowski.

- To wyróżnienie dla całego zespołu firmy Bzomex. W 1992 roku powstaliśmy jako handel obwoźny, a na samym początku działaliśmy na zasadzie wypożyczonego samochodu ciężarowego. Od tego czasu minęły 23 lata. To historia przez którą przeszliśmy wykonując inwestycje na wielu płaszczyznach; budując dwa centra logistyczne w Stróży i Pcimiu, czy inwestując w obszar programowo-informatyczny. Jednak najważniejsza inwestycja to ta w kapitał ludzki - odbierając nagrodę mówił prezes Bzomexu Józef Bzowski. - Pracownik musi dobrze czuć się w firmie. Mam nadzieję, że mówiąc młodzieżowym językiem - ta nagroda da pozytywnego powera do rozwoju i będzie to energia nie tylko dla całej drużyny naszej firmy, ale również dla powiatu - dodał.

W tym roku też przyznano trzy wyróżnienia. Trafiły do myślenickich firm: Polplast (laureat ubiegłorocznej edycji konkursu), który zatrudnił 20 osób, Alfa - 18 osób i KLGS - 13 osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP.

Jak podkreśla Izabela Młynarczyk, pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy: jak na nasze warunki to dużo, ponieważ wyróżnione firmy prowadzą rekrutację nie tylko za pośrednictwem PUP, ale szukają pracowników innymi kanałami. Jak podkreśla: - Sytuacja na rynku pracy na przestrzeni ostatnich lat się poprawia. Widoczna jest tendencja spadkowa stopy bezrobocia od 2014 roku. Zmniejsza się liczba osób bezrobotnych, a zwiększa liczba składanych przez pracodawców ofert pracy. Pozytywnym aspektem jest fakt, iż 43 % wyrejestrowujących się to osoby, które podejmowały zatrudnienie. W przyszłym roku pracodawcy będą mogli w dalszym ciągu korzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego z którego możemy finansować lub współfinansować szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników i pracodawców. Dotychczas ta forma adresowana była wyłącznie do osób powyżej 45 roku życia, od przyszłego roku będzie można korzystać bez ograniczeń - mówi (więcej na temat rynku pracy w ramce obok).

W drugiej części konferencji na temat rynku pracy widzianego z perspektywy Powiatowego Urzędu Pracy mówiła jego dyrektor. Jak się okazuje w roku 2015 w powiecie myślenickim odnotowano najniższy odsetek osób bezrobotnych w ostatnich 4 latach, który wynosi 8,4%. To o 2,5% mniej w porównaniu do roku 2014 i 4,8% mniej w zestawieniu z rokiem 2012. To najniższa odnotowana stopa bezrobocia w powiecie od 2008 roku.

Na koniec października w ewidencji osób bezrobotnych figurowało 3613 osób (w 2014 było 4742) to z których 51% stanowiły kobiety (1826), a 16,3% zarejestrowanych (588 osób) było uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych, a pozostałe 3025 osób nie posiadało prawa do świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy. Na koniec 2015 odsetek bezrobotnych w Polsce wynosi 9,7%, natomiast w Małopolsce 8,3%.

Stopa bezrobocia w powiecie myślenickim:

2015 - 8,4%
2014 - 10,9%
2013 - 13,5%
2012 - 13,2%

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)