Narada roczna jednostek OSP z terenu powiatu myślenickiego

Narada roczna jednostek OSP
z terenu powiatu myślenickiego

Jak wiele pracy wykonują druhowie z OSP, wie każdy, kto jest zaangażowany w życie swojej miejscowości. Ten ogrom działalności na wielu polach robi jeszcze większe wrażenie, gdy spojrzymy na niego z szerszej perspektywy. Strażacy na terenie powiatu myślenickiego w ubiegłym roku wyjeżdżali do zdarzenia co około 5,7 godziny - to tylko jedna z wymownych statystyk, które zostały przedstawione na corocznej naradzie z przedstawicielami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej, zorganizowanej przez Komendę Powiatową PSP.

18 marca w budynku OSP Dolne Przedmieście odbyło się zebranie przedstawicieli jednostek OSP z całego powiatu. Przewodniczył mu Komendant Powiatowy PSP - Sławomir Kaganek, który posługując się prezentacją multimedialną, podsumował działalność straży w ubiegłym roku. Na naradzie pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych: poseł Władysław Kurowski, radni wojewódzcy Robert Bylica oraz Stanisław Bisztyga, starosta Józef Tomal oraz wójtowie i burmistrzowie gmin, w tym zastępca burmistrza Mateusz Suder. Nad stroną duchową wydarzenia czuwał kapelan OSP - ksiądz Józef Orawczak.

Zgromadzonym na zebraniu zostały przedstawione między innymi statystyki związane z wyjazdami do akcji ratowniczo-gaśniczych. W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu takich przypadków było aż 1531 (589 w gminie Myślenice), co oznacza znaczny spadek w stosunku do poprzednich 12 miesięcy, kiedy liczba ta wynosiła 2275. Najczęściej zgłoszenia dotyczyły likwidacji miejscowych zagrożeń (1051), drugie w kolejności były pożary (392), a ostatnia kategoria, to fałszywe alarmy (88).

Jeśli chodzi o najbardziej wymagające akcje, to z pewnością należał do nich pożar hal magazynowych w miejscowości Pcim. Uporanie się z nim zajęło strażakom aż 18 godzin, a na miejscu zdarzenia pojawiło się 12 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej oraz 13 wozów Ochotniczych Straży Pożarnych. Tragiczny w skutkach był również pożar w Lubniu, gdzie ogniem został objęty budynek mieszkalny oraz stojący obok gospodarczy o drewnianej konstrukcji. Działania zostały zakończone po sześciu godzinach, a prowadzone były przez 14 zastępów strażaków.

Strażacy uczestniczyli również w sześciu szkoleniach zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP. Łącznie przeszkolono 131 członków jednostek OSP. Zwiększali oni również swoje kompetencje w praktyce. Miało to miejsce na ćwiczeniach w tym na ćwiczeniach dowódczo-sztabowych czy ćwiczeniach taktyczno-bojowych. Nie można zapominać również o działalności druhów związanej z uczestnictwem i zabezpieczaniem wielu wydarzeń sportowych, kulturalnych czy religijnych.

Działalność jednostek nie byłaby możliwa, gdyby nie dotacje, które płyną przede wszystkim z samorządów. W ubiegłym roku jednostki OSP z terenu powiatu otrzymały niebagatelną kwotę 1 791 557 złotych. Zawsze najważniejszymi inwestycjami są zakupy nowych samochodów. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy z nowych nabytków mogli się cieszyć między innymi druhowie z Krzyszkowic.

Po przedstawieniu zestawienia podsumowującego ubiegły rok na terenie powiatu, nadszedł czas na prezentacje działań w całym województwie. Dokonał tego Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - Paweł Żaba. Z przedstawionej przez niego prezentacji wynika, że w Małopolsce strażacy wyjeżdżają do zdarzenia średnio co 11 minut, a najczęściej (70% przypadków) wzywani są do likwidacji miejscowych zagrożeń.

Na koniec oficjalnej części narady głos zabrali zaproszeni goście. Przedstawiciele władz przekonywali o dalszym wsparciu ze strony instytucji, które reprezentują oraz relacjonowali działania, jakie są przez nich prowadzone. Dużym wparciem dla zasłużonych druhów są świadczenia ratownicze, które przyznano strażakom, którzy osiągnęli wiek emerytalny oraz przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 w przypadku kobiet brali udział w działaniach ratowniczych. W 2022 roku dodatek ten wynosił 200 złotych, a korzysta z niego blisko 500 osób z terenu powiatu.

Ostatnie lata dla strażaków ochotników przynoszą nowe wyzwania – pandemia koronawirusa czy niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jednak jednostki z terenu naszego powiatu zawsze stają na wysokości zadania i za to należą im się wielkie słowa uznania. W bieżącym roku, który upływa coraz szybciej, życzymy wszystkim druhom, aby przebiegał on spokojnie, a większość działań związana była z uczestnictwem w okolicznościowych uroczystościach.