Natura ożywiona
Twórczość Małgorzaty Kozakowskiej można oglądać w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Fotografie zaprezentowane w ramach wystawy „Nowa magia i wiecznie stare piękno” świadczą o tym, że autorka jest osobą wyjątkowo wrażliwą na piękno, a każda z przedstawionych kompozycji opiera się na pomyśle i w każdej również da się odszukać wiele symbolicznych znaczeń
Twórczość Małgorzaty Kozakowskiej można oglądać w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Fotografie, które możemy tam zobaczyć na wystawie „Nowa magia i wiecznie stare piękno” świadczą o tym, że Małgorzata Kozakowska jest osobą wyjątkowo wrażliwą na piękno, a każda z przedstawionych kompozycji opiera się na jakimś pomyśle i w każdej również da się odszukać wiele symbolicznych znaczeń.
Tematem ogólnym jest martwa natura, ale autorka potrafi tchnąć w nią życie. Posługując się rozmaitymi technikami fotograficznymi sprawia, że te fotografie są bardzo „malarskie” i wysmakowane kolorystycznie. Rzuca się w oczy również poetyckość i przestrzenność tych malarsko-fotograficznych projektów. Autorka łączy różne estetyki malarskie i nie boi się eksperymentować. Efekty tych prób z pewnością warto zobaczyć o czym przekonali się wszyscy ci, którzy przyszli na wernisaż mimo iż impreza kolidowała z meczem Polska - Senegal. Wynik meczu i rodzaj artystycznych doznań związanych z wystawą potwierdził że dokonali słusznego wyboru.
Dzięki fotografii staram się ożywiać martwą naturę, a tę żywą utrwalać
Jak zaczęła się twoja przygoda z fotografią?
„Moja przygoda z fotografowaniem zaczęła się w zasadzie od fascynacji malarstwem. A ta z kolei wzięła się z zachwytu jakie wzbudzały we mnie reprodukcje obrazów, które umieszczono w czterotomowej encyklopedii PWN. Te reprodukcje pamiętam do dziś i marzeniem moim było pójść do szkoły plastycznej. Kiedy nie udało się zrealizować tego planu odkryłam dwa inne sposoby na wyrażenie siebie – kamera i aparat fotograficzny. W tym pierwszym przypadku jako nastolatka zrealizowałam nawet film dokumentalny przedstawiający cały dzień życia mojego przybranego dziadka. Było tam wszystko – praca w polu, codzienny posiłek, odpoczynek, wieczorna modlitwa. Film nawet dostał wyróżnienie na regionalnym przeglądzie filmowym.
Dzisiaj kamerę zastąpił aparat…
Tak, aparat jest głównym narzędziem do artystycznej wypowiedzi. Fotografie tworzę na ogół w domowym zaciszu aranżując kompozycje przestrzenne, szczególnie balkon w moim mieszkaniu okazał się bardzo sprzyjającym miejscem dla tej działalności. Dzięki fotografii staram się ożywiać martwą naturę, a tę żywą utrwalać.
Małgorzata Kozakowska to rodowita Częstochowianka i jedna z najważniejszych postaci artystycznej fotografii tego miasta. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Była między innymi Fotografem Roku 2008, 2009, 2011 Jurajskiego Oddziału Foto Klubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Należy do elitarnego Związku Polskich Artystów Fotografików, a w 2009 roku otrzymała od Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) Złoty Medal za twórczość w tej dziedzinie. W 2014 roku otrzymała Grand Prix - Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy na 6. Międzynarodowym Salonie „Martwa Natura w Fotografii” oraz Tytułu FIAP BEST AUTHOR, Wyróżnienia Pisma Artystycznego ,,Format”, a także laureatka głównej nagrody na XVI Międzynarodowym Niekonwencjonalnym Konkursie Fotograficznym „Foto Odlot” zorganizowanym w Rzeszowie.