Nowość w „Tytusie”. Przy szkole powstanie Branżowe Centrum Umiejętności
W Myślenicach, a konkretnie przy Zespole Szkół – Małopolskiej Szkole Gościnności powstanie Branżowe Centrum Umiejętności. Takich centrów „realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej” ma być w całej Polsce 120. Tu w Myślenicach będzie się można doskonalić zawodowo w takich branżach jak gastronomia i kelnerstwo.
Szkoła, przy której powstanie to BCU kształci w obu tych kierunkach i posiada nie tylko kadrę, ale także bazę w postaci infrastruktury. Ta druga na potrzeby Branżowego Centrum Umiejętności zostanie jeszcze rozbudowana i doposażona.
- Podpisanie umowy o dofinansowanie powinno nastąpić w najbliższych tygodniach, następnie zostaną ogłoszone przetargi. Zgodnie z harmonogramem ten rok jest przewidziany na wykonanie prac remontowo-adaptacyjnych. Oprócz tych, które posiadamy planujemy uruchomić dodatkową pracownię oraz wyremontować w naszym szkolnym internacie 20 miejsc noclegowych, w tym również dla osób niepełnosprawnych tak, aby służyły uczestnikom szkoleń w Branżowym Centrum Umiejętności, które mają ruszyć od 2025 roku. Będą one skierowane do młodzieży, studentów i pracowników danej branży, czyli w naszym przypadku kucharzy i kelnerów – mówi Andrzej Pawlikowski, dyrektor ZS-MSG w Myślenicach.
Szkoła informuje ponadto, że koszt inwestycji wyniesie ok. 13 mln zł, a instytucją odpowiedzialną finansowo jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, zaś liderem projektu jest województwo małopolskie reprezentowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Partnerami są natomiast Stowarzyszenie Kucharzy Polskich oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Jak można przeczytać na stronie Małopolska Zawodowa, „centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży(...) Dzięki zaangażowaniu branż, projekty te połączą w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewnią trwałą współpracę pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami. Będą miały charakter przekrojowy i uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego”.