Nowości Biblioteki Publicznej. Błogosławiony z Tenczyna

Kultura 18 czerwca 2024 Wydanie 23/2024
Nowości Biblioteki Publicznej. Błogosławiony z Tenczyna

Ks. Michał Rapacz, męczennik czasów komunizmu i kapłan Archidiecezji Krakowskiej, został beatyfikowany 15 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki.

Michał Rapacz, na świat przyszedł 16 września 1904 r. w Tenczynie, a 2 dni później został ochrzczony w kościele w Lubniu. Przyszły kapłan wychowywał się w bardzo wierzącej rolniczej rodzinie. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej w 1918 roku młody Michał rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach. Był pracowitym, lubianym i niezwykle religijnym uczniem. Nie zapominał o praktykach religijnych, nawet jeśli był w gronie kolegów. Często modlił się w myślenickim kościele przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego, gdzie po raz pierwszy przyprowadził go ojciec. Aby pójść za głosem powołania, w 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Pięć lat później, 1 lutego 1931 r. Michał Rapacz przyjął święcenia prezbiteratu z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. Po otrzymaniu święceń kapłańskich był najpierw wikariuszem w Płokach koło Trzebini, a następnie w Rajczy. W 1937 roku powrócił do Płok, gdzie został administratorem parafii. Tam zastała go druga wojna światowa, podczas której wspierał miejscową ludność, w tym również polskich partyzantów. Gdy w 1945 roku rządy w Polsce objęli komuniści, ks. Rapacz ze względu na swoją gorliwość duszpasterską szybko stał się obiektem ich szykan. Ostrzeżony o grożącym mu niebezpieczeństwie i nakłaniany do ucieczki, postanowił trwać do końca na swoim duszpasterskim posterunku. Informującemu go o zagrożeniu odpowiedział: „Jestem gotów dać życie za moje owce”. W nocy, w sobotę 11 maja 1946 grupa bojówkarzy komunistycznych wykonała wyrok śmierci. Został wyprowadzany z plebani do pobliskiego lasu i tam zastrzelony.

Ks. Jan Nowak, „Ksiądz Michał Rapacz wśród błogosławionych z seminaryjnej ławy”, Kraków, Wydawnictwo Św. Stanisława BM 2024.

Biografię księdza Rapacza można wypożyczyć w Czytelni Naukowej w Dziale Regionalnym.

Agnieszka Kazanecka-Bylica