Pomysł na miasto

11 grudnia 2008 Wydanie 46/2008
Pomysł na miasto
Wizualizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 2

W poprzednim numerze Gazety przedstawiliśmy Państwu ideę rewitalizacji miasta. Przedstawiliśmy wyniki ankiet i badań przeprowadzonych wśród naszych mieszkańców. W tym numerze pora na konkrety – czyli propozycje działań w ramach programu rewitalizacji.

Przypomnijmy, że program ten jest niezbędnym dokumentem do starania się Gminy Myślenice o środki zewnętrzne na realizację strategicznych inwestycji. Wybrane z programu projekty mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 70 % wartości inwestycji. Projekty te realizowane będą w latach 2008-2011.

Rewitalizacja parku i terenów rekreacyjnych przy Szkole Podstawowej nr 2 (wizualizacje obok)

Park i tereny rekreacyjne przy Szkole Podstawowej nr 2 to jedyne tereny zielone i miejsce wypoczynku dla dwóch osiedli mieszkaniowych znajdujących się przy ulicach Żeromskiego i Słowackiego oraz dzielnicy domów jednorodzinnych. Na terenach tych nie ma możliwości stworzenia praktycznie żadnych zielonych terenów rekreacyjnych. W pobliżu szkoły znajduje się także dworzec PKS, przystanek busów oraz Biblioteka Pedagogiczna.

Tereny wokół szkoły są zaniedbane, a infrastruktura sportowa zniszczona i przestarzała. Alejki parkowe i klomby wymagają rewitalizacji. Tereny zielone szkoły nie są oświetlone.

W ramach projektu planuje się budowę boiska piłkarskiego z trawy syntetycznej, budowę boiska wielofunkcyjnego z nawierzchni poliuretanowej oraz placu zabaw dla dzieci. Wokół szkoły zostaną wybudowane alejki spacerowe, zasadzona zostanie także nowa zieleń. Projekt zakłada renowację alejek i klombów i wprowadzenie małej architektury tj. ławeczki i oświetlenie. Jeden z aktualnych klombów zostanie wykorzystany na budowę miasteczka rowerowego dla dzieci.

Na terenie szkoły nie rozwiązano do tej pory kwestii miejsc parkingowych dla rodziców dowożących dzieci do szkoły. Droga powiatowa, przy której leży szkoła dysponuje jedną zatoką parkingową dla maksymalnie 10 samochodów. Samochody zatrzymują się wzdłuż tej ruchliwej drogi utrudniając komunikację w mieście. Dlatego też w ramach projektu przewiduje się budowę nowego łącznika komunikacyjnego wyłącznie na potrzeby dowożących dzieci do szkoły. Wykorzystany zostanie aktualny wjazd do szkoły od ulicy Żeromskiego, dobudowany zostanie łącznik do zatoczki przy ul. Gen. Maczka. Droga ta będzie miała jeden kierunek i będzie zamykana po godzinie 16.00 oraz w dni wolne od pracy. Takie rozwiązanie znacznie usprawni ruch kołowy przy szkole.

W wyniku konsultacji społecznych zaproponowano budowę dodatkowych miejsc parkingowych przy niewykorzystanym pasie drogowym, wzdłuż ogrodzenia szkoły biegnącego do ulicy Słowackiego.

Rewitalizacja zabytkowego Rynku

 - remont elewacji zabytkowego

Gimnazjum nr 1

- remont elewacji magistratu
- remont najstarszej kamienicy w Rynku (Rynek 27)
- remont fontanny „Tereska”
- wprowadzenie elementów małej architektury - wymiana oświetlenia

Od kilku lat Gmina Myślenice systematycznie wymienia zieleń miejską na terenie Rynku oraz wprowadza ujednolicone elementy małej architektury. W ciągu ostatnich kilku lat wymieniono wszystkie ławeczki, dodano nowe, utworzono narożne altanki, wprowadzono nowe kwietniki z pelargoniami. Konieczny jest remont najstarszej kamienicy Rynek 27 zwłaszcza elewacji, wymiana stolarki okiennej. Dzięki przeprowadzonym pracom w budynku zostanie utworzony oddział Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (parter). Na piętrze, w miejsce Biblioteki zostanie przeniesione Muzeum Regionalne. Dzisiaj muzeum znajduje się w obiekcie prywatnym dzierżawionym przez Gminę Myślenice. Czynsz z roku na rok rośnie, a właściciel budynku nie jest zainteresowany zbyciem tej nieruchomości na rzecz Gminy Myślenice. W 2009 roku rozpocznie się budowa nowej, znacznie większej biblioteki, która będzie w stanie pomieścić wszystkie zbiory (dziś biblioteka nie ma możliwości powiększać swoich zasobów).

W ramach rewitalizacji Rynku myślenickiego planuje się także remont elewacji zabytkowego Gimnazjum oraz budynku magistratu. W ramach elementów małej architektury planuje się podświetlić te najcenniejsze obiekty architektoniczne.

Projekt zakłada także ograniczenie ruchu pojazdów na płycie Rynku – zwłaszcza ruchu samochodów dostawczych. Pozwoli to na uruchomienie nowych funkcji rynku i udostępnienie jego płyty na ogródki letnie i imprezy plenerowe (kameralne koncerty).

Wyniki konsultacji społecznych (ankieta) wskazują wyraźnie, że na naszym rynku brakuje zieleni i fontanny. Mieszkańcy wskazują na konieczność  ograniczenia miejsc parkingowych na płycie rynku.

Rewitalizacja Parku Jordana

Jedyny zielony park w okolicy płyty Rynku zyskuje nowe oblicze (zdjęcie na dole). Jeszcze do niedawna w parku królowały wrony. Listopadowa wichura, która miała miejsce dwa lata temu powaliła część starych drzew. Dlatego też podjęto decyzję o wycince tych najbardziej zagrażających bezpieczeństwu. Aby miejsce stało się bardziej przyjazne dla matek z dziećmi odnowiono alejkę, wprowadzono oświetlenie i ławeczki, nasadzono nową zieleń. Zniszczony skate park zastąpiono placem zabaw dla dzieci. Już w przyszłym roku w parku wybudowane zostanie boisko wielofunkcyjne z nawierzchni syntetycznej (poliuretan). Sukcesywnie będziemy także dodawać kolejne zabawki dla dzieci.

Amatorzy sportów ekstremalnych swoje miejsce znajdą na nowotworzonym skate parku, który mieścić się będzie na Zarabiu przy kortach tenisowych.

W kolejnym numerze GM zaprezentujemy:

1. Rewitalizację układu komunikacyjnego na terenie osiedli miejskich
2. Rewitalizację terenów rekreacyjnych Zarabia – Strefy Czasu Wolnego
3. Rewitalizację terenów Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu – budowa centrum kulturalno-oświatowego (biblioteka, galeria sztuki)