Powiat myślenicki a góralszczyzna

Powiat myślenicki a góralszczyzna

W środę 6 listopada w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się konferencja pt. „Powiat Myślenicki Brama Gór – Góralszczyzna na Kresach Regionów”, na której prelegenci starali się przybliżyć bogactwo góralskich tradycji związanych z regionem. Organizatorem wydarzenia był Związek Podhalan w Polsce im. Jana Pawła II – Oddział Górali Myślenickich, aktywnie dbający o pielęgnowanie kultury góralskiej na ziemi myślenickiej i w okolicznych miejscowościach.

Na wstępie burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, skierował kilka słów do uczestników, podkreślając znaczenie związków Myślenic z kulturą góralską.

- Witam serdecznie w Myślenicach – miejscu, gdzie zaczynają się góry. Beskid Wyspowy, choć nie zawsze kojarzony bezpośrednio z obszarem góralskim, przenika elementami tej kultury. W codziennych kontaktach z mieszkańcami dostrzegam jak wiele łączy nas z góralami: gościnność, solidarność, odwaga i przywiązanie do tradycji, co pięknie uwidacznia się podczas tej konferencji. Wierzę, że wszyscy miłośnicy góralskiego dziedzictwa znajdą tu dziś inspirację i zgłębią swoją wiedzę. Dziękuję członkom Związku Podhalan za zaproszenie oraz życzę dalszych sukcesów w działaniach na rzecz kultury i tradycji.

Konferencja była niepowtarzalną okazją do pogłębienia wiedzy na temat tradycji góralskich, zarówno w kontekście lokalnym, jak i regionalnym. Pasjonaci góralszczyzny spotkali się, aby wysłuchać wystąpień prelegentów, a byli nimi: Stanisława Trebunia-Staszel, Jan Karpiel-Bułecka, Monika Brytan-Ciepielak, Bronisław Kluska, Stanisław Funek i Jan Fijoł.

Wydarzenie odbywające się pod patronatem burmistrza Myślenic zgromadziło gości i miłośników kultury góralskiej. Na widowni zasiedli także: Robert Bylica, dyrektor GOK-u w Pcimiu, pasjonat kultury Kliszczackiej, Mateusz Suder, zastępca burmistrza, Danuta Grzesik, dyrektor Biura Poselskiego Władysława Kurowskiego, Kamil Ostrowski, członek Zarządu Powiatu oraz Elżbieta Woźniak, kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego. Uczestnicy mogli zgłębić różnorodne aspekty dziedzictwa góralskiego, które obecne są na ziemi myślenickiej i w sąsiednich miejscowościach, co uczyniło konferencję wyjątkowym wydarzeniem w kalendarzu regionalnych inicjatyw kulturalnych. Realizację przedsięwzięcia wsparło finansowo Województwo Małopolskie.

 

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje