Premier w gminie Pcim
Na terenie Gminy Pcim odnotowano jedne z największych zniszczeń, jakie wyrządziła wielka woda, która nawiedziła nasz powiat w nocy 16 na 17 maja. Wieczorem w niedzielę droga powiatowa na trasie Stróża – Trzebunia była nieprzejezdna aż do godzin południowych w poniedziałek.
Na terenie poszczególnych sołectw w Pcimiu, Stróży oraz całej Trzebuni została zniszczona część linii energetycznych, gazowniczych, wodociągowych oraz telekomunikacyjnych. Najgorsza sytuacja panowała na terenie sołectwa Pcim Krzywica. Wezbrane wody potoku Krzywiczanki zniszczyły most przez, który prowadził jedyny dojazd drogą powiatową do terenu zamieszkiwanego prawie przez 500 osób.
Komunikację przez zastępczy przejazd udało się przywrócić dopiero w piątek 21 maja dzięki usilnym interwencjom wójta gminy pcim w Zarządzie Dróg Powiatowych oraz starosty powiatowego. Ciężka sytuacja wystąpiła również na terenie sołectwa Pcim Sucha, gdzie znacznie uszkodzona została droga powiatowa oraz w Stróży Dolnej. Zniszczeniu uległy liczne obiekty mostowe, drogi gminne i dojazdowe prowadzące do poszczególnych przysiółków na Małej Suchej oraz Średniej Suchej w Pcimiu. Szybka interwencja specjalistycznym sprzętem umożliwiła dojazd do pozbawionych dojazdu domostw. We wtorek po południu został dopiero uruchomiony wodociąg zaopatrujący Pcim Centrum w wodę. W sumie zostało zniszczonych ok. 70 dróg gminnych oraz wewnętrznych i ponad 40 obiektów mostowych. W całej Gminie Pcim zalane zostało 39 domów i budynków gospodarczych. Ponadto potopieniu uległy budynek biurowy starej siedziby GOK (zalane piwnice na wysokość 1,20 m.), budynek Szkoły Podstawowej Nr 3 (zalane piwnice na wysokość 1,00 m.) oraz budynek Szkoły Podstawowej Nr 1 w Stróży (zalane piwnice na wysokość 0,80 m.). Od początku ogłoszenia alarmu powodziowego w stan pełnej gotowości postawieni zostali ochotnicy z jednostek straży pożarnej z Pcimia, Stróży oraz Trzebuni, którzy zmagali się z żywiołem przez ponad 24 h, a następnie przez cały ubiegły tydzień usuwali jego skutki wypompowując wodę z zalanych pomieszczeń, wycinając powalone drzewa oraz pomagając przy ewakuacji mieszkańców, których domy zostały zagrożone wystąpieniem osuwiska.
Najwięcej interwencji w czasie alarmu powodziowego oraz przy zabezpieczaniu terenów osuwiskowych odnotowała jednostka OSP w Pcimiu. W dniu 18 maja przebywający w Małopolsce premier Donald Tusk przyjechał wizytować zalane i zniszczone tereny w gminie pcim. W spotkaniu w Urzędzie Gminy szef rządu spotkał się m.in. z wojewodą Stanisławem Kracikiem, starostą Józefem Tomalem i wójtem Pcimia Danielem Obajtkiem, który przedstawił sytuację, w jakiej znalazła się cała gmina zwracając się równocześnie o udzielenie pomocy ze strony administracji państwowej. Wśród przybyłych do Pcimia byli także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller oraz rzecznik prasowy rządu RP Paweł Graś. Następnie delegacja udała się z przedstawicielami samorządu lokalnego do najbardziej zniszczonej części sołectwa Pcim Sucha.
Serwis Informacyjny Gminy Pcim