Rada na przyszłość

Rada na przyszłość

W czwartek 29 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach miało miejsce otwarcie wystawy „Rada na przyszłość”, której bohaterami są seniorzy, uczęszczający do Dziennego Domu Senior+. Autorem zdjęć jest Artur Ostafin, członek Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto. Wystawa składa się z 20 zdjęć dużego formatu oraz 20 fotografii w wymiarach 9/13.

Wystawę otworzyły: Agnieszka Kazanecka-Bylica, dyrektorka Biblioteki, Grażyna Gubała, prezes mgFoto oraz kierownik DDS+ Beata Mirochna. Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor , która bardzo ciepło przywitała bohaterów wystawy oraz gości.

O samym projekcie opowiedziała p

ani Grażyna, odczytała list od autora zdjęć, który nie mógł być na otwarciu wystawy. Pani Grażyna jak i pani Beata słusznie zauważyły, że z tych zdjęć tryska energia oraz chęć życia. Zdjęcia te są bardzo autentyczne, zabawne oraz bardzo kolorowe.

- Pozowanie do zdjęć, praca z fotografem, rekwizytem to było zupełnie nowe doświadczenie – mówi pani Janina, jedna z bohaterek sesji.

Bohaterami fotografii portretowej były nie tylko panie. Panowie również dobrze się bawili.

- Myślałem, że lepiej wyjdę na zdjęciu, młodziej, ale niestety... - śmieje się pan Antoni.

Wystawa promuje wizerunek współczesnego seniora jako osoby aktywnej, rozwijającej swoje pasje i zainteresowania, zaangażowanej w życie społeczne. Ma na celu przełamanie stereotypu seniora niesprawnego, smutnego, oczekującego wsparcia rodziny, którego rola ogranicza się do opieki nad wnukami.

Czytając ze zdjęć maksymy poszczególnych seniorów poznajemy życiowe mądrości, które są uniwersalne. Jednak korzystamy z nich za mało. Nie słuchamy ich uważnie, myśląc sobie: „Co oni tam wiedzą”. Nie powinniśmy lekceważyć mądrości płynącej z doświadczenia i biegu czasu. Przecież oni również byli w tym samym punkcie, co my teraz. Doświadczyli zarówno dobrych jak i złych emocji. Odczuwali strach i złość, popełniali błędy i odnosili sukcesy. Starsze osoby posiadają jakieś uniwersalne prawdy o tym świecie, a my powinniśmy o tym pamiętać.

 

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje