Radosne świętowanie
Święto Niepodległości jest okazją do wspominania dróg Polaków do wolności, a poprzez to wzmacniania wspólnoty narodowej. Tegoroczne myślenickie obchody święta były także okazją, aby w różnorodny sposób wyrazić swoją radość z tego, że żyjemy w wolnym kraju. W myślenickim programie wydarzenia patriotyczne, wspomnieniowe łączyły się z imprezami kulturalnymi i sportowymi. Dzięki temu każdy mógł znaleźć coś dla siebie i uczestniczyć w świętowaniu tego szczególnego dnia, Dnia Niepodległości.
Jak co roku oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się rano na Kopcu Piłsudskiego w Osieczanach. Jeszcze przed południem odbył się rajd zabytkowych samochodów, który wyruszył z myślenickiego Rynku na trasy naszego powiatu szlakami miejsc pamięci związanymi z odzyskaniem niepodległości, a już o 11.11 w centrum naszego miasta wystartował „Bieg Niepodległości”. Wczesnym popołudniem, w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Marii Panny, została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Zdzisław Balon. Po mszy liczne poczty sztandarowe szkół podstawowych i średnich, organizacji pozarządowych i ochotniczych straży pożarnych oraz delegacje samorządowców, organizacji politycznych i społecznych, harcerzy i Strzelców RP prowadzone przez Orkiestrę Reprezentacyjną Miasta i Gminy Myślenice przemaszerowały na Rynek, gdzie burmistrz Jarosław Szlachetka przekazał klucze do bram miasta marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Następnie złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.
- Szanowni Państwo. 105 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to radosne święto. Z tej okazji życzę nam wszystkim obyśmy nigdy nie zapomnieli, jak wielkim szczęściem jest być Polakiem, żyć w niepodległym państwie i zawsze pamiętali o swojej lokalnej społeczności. Niech żyje Polska! Niech żyją Myślenice – powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka.
Po zakończeniu głównych uroczystości na Rynku, Józef Piłsudski zaprosił mieszkańców do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, gdzie w muzyczną podróż zabrały uczestników Polish Art Philharmonic, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, Chór Hura, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Myślenicach oraz lokalni artyści, a Zbigniew Morawski z zespołem zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Na zakończenie odbyła się patriotyczna wieczornica pt. „Myśleniczanie Niepodległej”. Obchody tego radosnego święta zakończono Balem Niepodległości zorganizowanym przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Myślenicach, które w tym roku świętuje dwudziestopięciolecie reaktywacji stowarzyszenia.