"Rozstrzelany, aby żyć... Andrzej Miętus"

"Rozstrzelany, aby żyć... Andrzej Miętus"

Andrzej Miętus, był jedną z ofiar „Czarnej Niedzieli” w trakcie której, po wcześniejszej prowokacji, Niemcy aresztowali i zamordowali grupę myśleniczan, 22 czerwca 1940 r. Większość aresztowanych myśleniczan zostało zamordowanych na terenie Fortów Krzesławickich.

Wybór zakładników przeznaczonych do aresztowania w czasie Czarnej Niedzieli, dokonany przez niemieckiego okupanta, nie był przypadkowy. Stanowili oni ówczesną elitę intelektualną miasta, byli ludźmi znanymi, cieszącymi się zaufaniem społecznym, przez to bardzo niewygodnymi dla Niemców. Jednym z aresztowanych był Andrzej Miętus, wówczas 25 letni mieszkaniec Myślenic, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, harcerz, pasjonat fotografii i sportu, kochający góry i przyrodę.

Pamięć o nim oraz o innych ofiarach niemieckiego mordu, kultywuje siostrzenica Andrzeja Miętusa, Anna Prokopeczko. Pani Anna jest bardzo aktywną osobą, jeśli chodzi o działania na rzecz lokalnej historii. Kultywując pamięć o swoim wuju i innych ofiarach Czarnej Niedzieli, chce ją przekazać ku pamięci, a szczególnie kieruje ją do młodego pokolenia myśleniczan.

Właśnie dzięki staraniom Anny Prokopeczko, przy udziale myślenickiego Muzeum Niepodległości, w piątek 14 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice” o godzinie 18.00 odbył się wernisaż wystawy „Rozstrzelany, aby żyć...Andrzej Miętus”.

O Andrzeju Miętusie, jego życiu i pasjach opowiada kilkanaście plansz. Każda z nich przedstawia osobną historię o zamordowanym, a szczególnie o jego zainteresowaniach: fotografii, sporcie, harcerstwie, górskich wędrówkach i przyrodzie. Opowieści zawarte na planszach uzupełniają gabloty, w których można zobaczyć rodzinne fotografie, zeszyty, świadectwa, rysunki Andrzeja Miętusa. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 15 maja 2023. 

Wyjazd części uczestników wystawy odbył się dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.