Pięcioro kandydatów na burmistrza

Pięcioro kandydatów na burmistrza

Wszystkie komitety wyborcze, które wystawiły kandydatów do Rady Miejskiej równocześnie wskazały swoich kandydatów w wyborach na burmistrza Myślenic. Obok obecnego włodarza gminy Jarosława Szlachetki do wyborów staną: Maciej Ostrowski, Ewa Wincenciak – Walas, Barbara Bylica i Ryszard Kulczyński. Wybory już 7 kwietnia.

Faworytem jest obecny burmistrz, który w tych wyborach startuje z własnego Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Szlachetki. Mimo iż do wyborów staje „pod własnym szyldem”, jak zapewnia, tak jak w poprzednich wyborach w 2018 roku, popiera go Prawo i Sprawiedliwość. Poprzedni burmistrz również startuje do wyborów z własnego komitetu KWW Macieja Ostrowskiego, mimo iż w ubiegłorocznych wyborach do parlamentu był kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na listach Trzeciej drogi do sejmu. Ewa Wincenciak – Walas, szefowa struktur Platformy Obywatelskiej w Myślenicach, startuje z komitetu wyborczego tej partii. Barbara Bylica bierze udział w wyborach jako kandydatka KWW „Owocnie dla gminy” komitetu, który powstał na bazie Fundacji Owocna. Ryszard Kulczyński jest kandydatem KWW Konfederacja Jedna jest Polska, który jest lokalną emanacją Konfederacji.

Spośród wszystkich gmin powiatu myślenickiego, to właśnie w Myślenicach jest największa liczba kandydatów ubiegających się o zarządzanie naszym miastem i gminą. W Sułkowicach do wyborów staje tylko obecny burmistrz Artur Grabczyk. W większości pozostałych gmin jest po dwóch kandydatów, obecny włodarz i jego kontrkandydat, np. w Dobczycach przeciw Tomaszowi Susiowi wystartowała Ewa Kołacz. W Pcimiu wójt Piotr Hajduk zmierzy się z Szymonem Jantasem, w Tokarni przeciw obecnemu wójtowi Markowi Klusce wystartował Paweł Zadora, a w Lubniu z wójtem Kazimierzem Szczepańcem o głosy mieszkańców rywalizował będzie Wiesław Słowiak. Nieco inaczej jest w Raciechowicach, gdzie obecny wójt Wacław Żarski ma dwoje kontrkandydatów, są nimi Zofia Długopolska i Robert Żurek.

Wysyp kandydatów na radnych

W wyborach do Rady Miejskiej w Myślenicach o 21 mandatów ubiega się aż 116 kandydatów z pięciu komitetów wyborczych. Chyba jeszcze nigdy w historii naszego miasta tak wielu nie walczyło naraz o to zaszczytne miano rajcy miejskiego. Radnych wybierać będziemy w trzech okręgach wyborczych: okręg nr 1 - Myślenice (z Chełmem) – tu wybierzemy ośmiu radnych; okręg nr 2 - wsie Bęczarka, Bysina, Głogoczów, Jasienica i Jawornik – tu 5 radnych; okręg nr 3 – wsie: Borzęta, Bulina, Droginia, Krzyszkowice, Łęki, Osieczany, Polanka, Poręba, Trzemeśnia, Zasań, Zawada – w tym okręgu wybierzemy 8 radnych.

W Radzie Powiatu Myślenickiego zasiada 25 przedstawicieli z 9 gmin naszego powiatu. O te mandaty ubiega się 143 kandydatów z 5 komitetów wyborczych. Są to: KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Wspólnie dla Powiatu, KWW Forum Ziemi Myślenickiej, KWW Konfederacja Jedna jest Polska, KWW Marzeny Pszczoły Rodzice Dzieciom i Seniorom (ten komitet wystawił listę kandydatów tylko w okręgu nr 1). Radnych będziemy wybierać w 5 okręgach: okręg nr 1 – gmina Myślenice – dziewięć mandatów, okręg nr 2 – gmina Sułkowice – trzy mandaty, okręg nr 3 – gminy Dobczyce i Siepraw – pięć mandatów, okręg nr 4 – gminy Pcim i Tokarnia – cztery mandaty, okręg nr 5 – gminy Lubień, Raciechowice i Wiśniowa – też cztery mandaty.

W wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego, z okręgu wyborczego nr 4, który obejmuje m.in. nasz powiat, do podziału jest 7 mandatów. Ubiegać się o nie będzie aż 64 kandydatów z 8 komitetów wyborczych, w tym dotychczasowi radni ziemi myślenickiej Stanisław Bisztyga z PO i Robert Bylica z PiS.

Kiedy wyniki?

Nieoficjalne wyniki z wyborów na radnych do wszystkich szczebli samorządu poznamy zapewne już w poniedziałek 8 kwietnia późnym wieczorem, albo we wtorek 9 kwietnia przed południem. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi je nieco później. Jeśli chodzi o to, kto zostanie wybrany na burmistrza Myślenic i wójta Raciechowic wszystko zależy od tego, czy wybory zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze, w głosowaniu 7 kwietnia. Jeśli nie, 21 kwietnia czeka nas głosowanie w drugiej turze, do której trafią dwaj (dwoje) kandydatów z najlepszymi wynikami z pierwszej tury.

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o. Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)