Są zwycięzcami

Są zwycięzcami

Twórczość osób niepełnosprawnych w potocznym rozumieniu pewnie nie kojarzy się z jakimiś himalajami artyzmu i wielu może uznać, że takich twórców chwali się z litości albo żeby im nie było przykro. Każdemu kto ma w głowie zakodowany podobny stereotyp myślowy możemy polecić taką imprezę jak Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

Tegoroczny przegląd miał miejsce 11 grudnia w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sport. Zdumiewające jest to wrażenie, gdy oglądamy aktorów - amatorów, którzy mówią jakieś kwestie za głośno albo za cicho, za szybko czy też zbyt późno, a jednak nie sposób oderwać o nich oczu, a widz natęża uwagę żeby wysłyszeć każde słowo, które mają do powiedzenia. W jakiś naturalny sposób potrafią przykuć uwagę tym, co robią i mówią w trakcie spektakli.

Nie grają, oni żyją na scenie w taki sposób, że nawet niedociągnięcia wyglądają na zaplanowane. Śmieszą i wzruszają, skłaniają do zadumy, a chwilami wywołują „opad szczęki” nawet u teatralnego konesera tym, co prezentują na scenie. Jednym słowem, osiągają to, co jest udziałem najlepszych zawodowców z wieloletnim stażem. Tyczy się to wszystkich biorących udział w festiwalu - „Magicznego Domu”, który wystawił niezwykle barwne jasełka i „Pod lipką” z przedstawieniem o ekologicznym przesłaniu „Chory komin”, „Terenu” z awangardowym „Panem Maluśkiewiczem i wielorybem” i „Kolonii” z kabaretowym „Chrztem Polski”, spektaklu o Bracie Albercie w wykonaniu „Pawiego oczka” i „Kaczki dziwaczki” przedstawianej przez „Promyczki”, a nawet minimalistycznego występu poetyckiego warsztatów terapii zajęciowej z Harbutowic.

Nie, oni nie chcieli współczucia, oni zasługiwali na brawa. W tej sytuacji jury w składzie Teresa Chłosta, Piotr Gofroń i Zdzisław Uchacz biorąc pod uwagę różnorodność tematyki spektakli i zaangażowanie emocjonalne z jakim zostały one wykonane, mogło podjąć tylko jedną decyzję o przyznaniu równorzędnych nagród wszystkim zespołom, bo zwycięzcami byli wszyscy.

Podczas przeglądu wystąpili: Środowiskowy Dom Samopomocy „Magiczny Dom” - Myślenice, Grupa teatralna „Pod Lipką” - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Amatorski Teatr Osób Niepełnosprawnych „TereN” - (WTZ Myślenice, WTZ Dobczyce, DPS Harbutowice), „Promyczki” Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, „Kolonia” - Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach, „Pawie Oczko” - Środowiskowy Dom Samopomocy w Zegartowicach, Warsztaty Terapii Zajęciowej Harbutowice, „Myślenickie skarby” - Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).