Śladami Matisse’a

Śladami Matisse’a

W sztokholmskim „Salonie Jesiennym” zorganizowanym ponad sto lat temu przez tamtejszy dziennik „Expressen” każdy bez względu na wiek i profesję mógł jawnie bądź anonimowo wystawić swoje prace. Zainspirowany tym pomysłem myślenicki Dom Kultury w 1965 roku wprowadził do swojego kalendarza imprez plastycznych projekt konkursu opatrzonego tytułem „Śladami Matisse’a”. W naszym przypadku – bez względu na wiek, płeć i kwalifikacje zawodowe – każdy uczestnik mógł zostać mistrzem palety nie biorąc w dodatku pędzla do ręki. Dowcip polegał na tym, by z przygotowanego na tę okoliczność zestawu wycinków papieru rozmaitego formatu, kształtu i koloru stworzyć własną – o dowolnej tematyce – kompozycję plastyczną.

Wedle wskazań regulaminowych mógł to być obraz, barwna mozaika, albo wzór na tkaninę. Uczestnicy konkursu dysponowali nieomal tym samym materiałem plastycznym, którym rozporządzał onegdaj wielki malarz francuski – Henri Matisse. On to właśnie wycinał z kolorowego papieru wielorakie w kształcie formy tworząc z nich wyjątkowo piękne i oryginalne dzieła – kompozycje. Przy okazji warto przypomnieć, że pierwsza nagrodę w Sztokholmie otrzymał onegdaj obraz, który krytycy ocenili jako „pełen uczuć, nieco nerwowy, interesujący w kompozycji i doborze barw”. Drugą nagrodę otrzymał „obraz śmiały i pomysłowy”, natomiast trzecią nagrodą uhonorowano obraz „dyletancki, ale namalowany z talentem”. Jak się okazało autorką pierwszego obrazu była „małpa ze sztokholmskiego ZOO”. Twórcą drugiego był „pięcioletni chłopiec”, zaś trzeciego… Pablo Picasso.

Wróćmy na nasze podwórko. Konkursy z cyklu „Śladami Matisse’a” w okresie lat 1965-2002 doczekały się w sumie 17 odrębnych edycji, w których uczestniczyło dokładnie 342 młodych i najmłodszych, starszych i najstarszych naśladowców twórczości Matisse’a. Z zachowanych dotąd prac konkursowych prezentujemy nagrodzoną w 1966 roku kompozycję Heleny Nowocień z Myślenic, drugie miejsce zajęła Karolina Sitko z Krakowa, a trzecie Andrzej Paryła ze Skawiny. Nz. obok uczestnicy 15. Edycji „Śladami Matisse’a” ze swoimi pracami, których głównym tematem były Anioły. Konkurs odbył się 5 października 1999 r.

Jan Koczwara Jan Koczwara Autor artykułu

Pasjonat, kolekcjoner i baczny dokumentalista lokalnych - i nie tylko - wydarzeń społecznych, kulturalnych oraz artystycznych. Człowiek o fenomenalnym dorobku naukowym i artystycznym pełen skromności i kultury osobistej.