Smakowite kąski: informatyka, elektronika i telekomunikacja

Smakowite kąski: informatyka, elektronika i telekomunikacja

Pisząc te felietony, używam często hasła „Myślenicka Krzemowa Dolina”, zawierając w nim marzenie, by dzięki połączeniu oryginalnych wyników badań naukowych, zdobywanych w krakowskim środowisku akademickim, oraz przedsiębiorczości myślenickich biznesmenów – powstawały innowacyjne firmy, odnoszące sukcesy finansowe i budujące prestiż naszego miasta. Jak wiadomo, oryginalna Krzemowa Dolina zrodziła się w formie licznych małych (w momencie powstania) firm, które zakładano w niewielkich miasteczkach w sąsiedztwie Uniwersytetu Stanforda, z którego to czerpano wiedzę naukową, napędzającą rozwój tych firm. Niektóre firmy, założone właśnie w ten sposób, odniosły takie sukcesy, że obecnie działają w skali światowej, a ich założyciele są milionerami.

Najczęściej sukcesy odnosiły firmy związane z informatyką, elektroniką i telekomunikacją. I właśnie Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH oferuje taką wiedzę, którą najskuteczniej można przekształcić w biznesowy sukces. W szczególności oferuje on kompleksowe rozwiązania w zakresie nowoczesnych technologii informacyjnych. Badania naukowe oraz wdrożeniowe koncentrują się na rozproszonych i wysokowydajnych systemach komputerowych, systemach mobilnych, systemach zorientowanych na usługi oraz przetwarzaniu w chmurach obliczeniowych.

Intensywnie rozwijane są technologie i rozwiązania dotyczące Internetu Rzeczy oraz systemy informatyczne wspierające telemedycynę. Na wydziale powstało wiele systemów informatycznych wyposażonych w sztuczną inteligencję.

Wydział szczyci się również osiągnięciami z obszaru elektroniki użytkowej i przemysłowej, w tym: systemów multimedialnych, elektroniki pokładowej pojazdów, urządzeń elektroniki medycznej, inteligentnych budynków i komunikacji bezprzewodowej. Oferuje swoje usługi w zakresie pomiarów kompatybilności elektromagnetycznej oraz rekomendacji spełniania norm (ATEX, EMC).

Wydział prowadzi także prace wdrożeniowe, dotyczące układów sensorycznych gazów, promieniowania jonizującego i detektorów cząstek. Uznanie wielu służb uzyskały stworzone na wydziale systemy inteligentnego monitoringu i wymiany informacji dla celów poprawy bezpieczeństwa obywateli oraz walki z cyberprzestępczością. Wydział oferuje również swoje rozwiązania w zakresie technologii 4G i 5G.

Brokerem innowacji na tym wydziale jest dr inż. Piotr Pacyna, pacyna@kt.agh.edu.pl , 12 617 48 15.

A na koniec jeszcze jedna ważna informacja: „Pierwszym po Bogu” na tym wydziale (czyli jego dziekanem) jest „nasz człowiek” – myśleniczanin, prof. dr hab. inż. Krzysztof Boryczko!

Gratulujemy Panie Profesorze

Podczas stulecia Akademii Górniczo-Hutniczej w sobotę 19 października Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył prof. dr hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju nauk technicznych i za osiągnięcia w promowaniu polskiej myśli naukowej, o czym z przyjemnością informujemy PT Czytelników „Gazety Myślenickiej”.

Redakcja