Śmiertelne wypadki podczas prac polowych

28 czerwca 2007 Wydanie 23/2007
Śmiertelne wypadki podczas prac polowych
Tragiczna śmierć gospodarza w Pcimiu - Suchej

Mimo wysiłku lekarzy myślenickiego NZOZ-u nie udało się uratować życia mężczyźnie z Pcimia, który został przygnieciony przez ciągnik w Pcimiu – Suchej.

W podobny sposób zginął ostatnio 60 – letni mieszkaniec Łęk. Ten wypadek miał miejsce w Bulinie. Do tych tragicznych zdarzeń mogła przyczynić się niewłaściwa ocena możliwości technicznych pojazdów, zwłaszcza przy pokonywaniu wzniesień, skarp. Choć zginęli dorośli, policja apeluje o instruowanie i pilnowanie dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, aby nie wchodziły do strefy prac polowych. Jeżeli pomagają nam w pracy, upewnijmy się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii. W żadnym wypadku nie przewoźmy dzieci na tego typu sprzęcie, nawet na podwórku.

Uwaga – dziecko na drodze!

Policję zaniepokoił wzrost zdarzeń komunikacyjnych z udziałem najmłodszych. Na drodze nr 28 w Skomielnej Białej pod kołami Opla Corsy znalazła się przebiegająca przez jezdnię 11-latka. Z urazem klatki piersiowej i podejrzeniem wstrząsu mózgu trafiła do szpitala w Rabce. W Brzączowicach, w pobliżu przejścia dla pieszych, kierowca Fiata Punto potrącił chłopca w tym samym wieku, który doznał urazu głowy. Udzielono mu pomocy medycznej w szpitalu w Krakowie – Prokocimiu. Dramatyczny przebieg miało zdarzenie drogowe w Zakliczynie, podczas którego kierujący „Fiatem Brava” najechał na 5-letnią dziewczynkę wbiegającą pod pojazd. Na szczęście jej obrażenia nie zagrażają życiu – podczas upadku dziecko złamało kość przedramienia. Policja bada okoliczności tych wypadków. Przypominamy, że zgodnie z kodeksem drogowym na drodze publicznej dziecko do lat 7 nie może być samo. Przepis mówi, że winno być pod opieką osoby (osób), które osiągnęły co najmniej 10 lat (np. rodzeństwo). Jeśli policjanci wykażą, że rodzice czy opiekunowie nie sprawowali należytej opieki nad małoletnim na drodze (art. 89 Kodeksu wykroczeń), postępowanie takie może zakończyć się przed sądem grodzkim grzywną lub naganą. Kończy się rok szkolny, zbliżają wakacje – pamiętajmy o opiece i nadzorze nad najmłodszymi!

Odnotowaliśmy wzrost liczby kolizji drogowych, do czego z pewnością przyczyniła się również zmienna aura. Tylko przez dwa dni czerwca policjanci obsłużyli ich aż 15. Dla kilku kierowców jazda w stanie nietrzeźwości zakończyła się utratą prawa jazdy, zatrzymaniem w policyjnym areszcie oraz wyrokiem sądowym wymierzonym w tzw. trybie 24-godzinnym.

Włamania do domów

W Głogoczowie złodziej ogołocił niezamieszkały dom z niemal wszystkich elementów metalowych. W Sieprawiu włamano się przez drzwi wejściowe do innego mieszkania. Tu łupem przestępców padła gotówka w euro. W Krzyszkowicach, po wyłamaniu drzwi balkonowych złodzieje wynieśli z domu pieniądze, biżuterię, sprzęt elektroniczny. Nie pierwszy już raz policja prosi Czytelników o rozwagę!

Kradzież w zakrystii

W ubiegłą środę, w Sanktuarium Maryjnym w Dziekanowicach (gmina Dobczyce) od godzin porannych trwał przegląd instalacji elektrycznej. Wykonywano tam także inne prace remontowe. Przed południem parafialna gospodyni zauważyła nieznanego mężczyznę, ubranego w jasną koszulkę i krótkie spodenki, który wyszedł z drzwi prowadzących do zakrystii kościoła. Jak się okazało, wykorzystując moment nieobecności administratorów wewnątrz świątyni, splądrował szafki. Czujna kobieta spostrzegła, że nieznajomy opuszczając zakrystię trzymał w ręku zawinięty w gazetę srebrny zabytkowy krzyż.

Kobieta – rozpoznając własność kościelną – podniosła alarm i wyrwała mężczyźnie przedmiot. Złodziej wówczas zaczął uciekać przez kościelny parking, w okolicę sklepu GS. Znajdujący się tam trzej mieszkańcy Dziekanowic, słysząc wołanie gospodyni, podjęli pościg za mężczyzną, zatrzymując go w rejonie pobliskiego stawu. W tym momencie na miejscu byli już funkcjonariusze Komisariatu Policji w Dobczycach, którzy przejęli podejrzanego. Mężczyzną tym był 42-latek, na pobyt stały zameldowany w powiecie łańcuckim, woj. podkarpackie. Na przykościelnym parkingu znajdował się samochód osobowy Skoda Octavia, którym przyjechał. Sprawca kradzieży został zatrzymany do tzw. trybu przyśpieszonego w policyjnej izbie zatrzymań w Krakowie. Nie potrafił podać motywów, które skłoniły go do kradzieży. W chwili oddania artykułu do druku nadal badamy okoliczności zdarzenia. Wspólnie z policjantami KWP w Krakowie sprawdzamy wiarygodność podanych przez sprawcę danych, bierzemy także pod uwagę możliwość jego udziału w podobnych przestępstwach związanych z obiektami sakralnymi na terenie naszego województwa. Policyjne czynności w toku.

Ruszyły „Bezpieczne Wakacje 2007”

Małopolska policja rozpoczęła już kompleksowe sprawdzenia stanu technicznego autokarów przed wyjazdem oraz stanu trzeźwości ich kierowców. Na terenie powiatu myślenickiego prosimy osoby zgłaszające zapotrzebowanie na takie kontrole – rodziców wyjeżdżających, ich opiekunów lub organizatorów – o pisemną informację lub kontakt telefoniczny pod nr tel. dyżurnego KPP w Myślenicach (0 – 12) 372 – 92 – 00 lub Naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego (0 – 12) 372 – 92 – 40. Z przyczyn organizacyjnych wskazane jest aby o potrzebie sprawdzenia powiadomić policję przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. W wakacyjne miesiące, policjanci, między innymi z pracownikami sanepidu i WOPR-u, skontrolują także miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży – głównie w placówkach oświatowych oraz kąpieliska na terenie powiatu.

Kierowca szkolnego autobusu z promilami

Policyjna kontrola autobusu wycieczkowego, który miał odjechać sprzed Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach z ul. Sportowej, zakończy się skierowaniem przeciwko kierującemu wniosku o ukaranie do myślenickiego Sądu Grodzkiego. 45-latek z Kłaja znajdował się bowiem w stanie po użyciu alkoholu (badanie wykazało 0,4 promila). Zatrzymano mu prawo jazdy. Policjanci Sekcji Ruchu Drogowego ujawnili także inne nieprawidłowości. Kilka dni wcześniej dyrekcja placówki poprosiła nas pisemnie o sprawdzenie autokaru firmy przewozowej z Gdowa, który miał wyruszyć z gimnazjalistami na dwudniową wycieczkę szkolną w Góry Świętokrzyskie. Na miejscu policjanci SRD stwierdzili, że stan techniczny autobusu uniemożliwia dalszą jazdę – widoczne były wycieki oleju. W pojeździe brakowało także apteczki – w tym wypadku jednego z obowiązkowych elementów wyposażenia. Ostatecznie młodzież odjechała na wycieczkę autobusem innego przewoźnika.

Agresor w gimnazjum

Na terenie jednego z myślenickich gimnazjów 14-latek pochodzący z pobliskiej miejscowości wykazał się rzadko spotykaną przemocą wobec swoich kolegów i koleżanek szkolnych. Używając noża groził im bowiem pozbawieniem życia, najprawdopodobniej zranił nim swojego rówieśnika. Chłopcem zajmie się sąd dla nieletnich.

Inne wydarzenia

Wandale zniszczyli kratę i wybili szybę w drzwiach prowadzących na piętro Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach. Nietrzeźwi młodzi chuligani z Głogoczowa skierowali swoją agresję na oznakowany policyjny samochód, który przejeżdżał przez tę miejscowość. Obrzucili radiowóz kamieniami. Policja zna już ich personalia. Odpowiedzą przed sądem. Policjanci interweniowali w kilkudziesięciu przypadkach przemocy domowej. Pijani awanturnicy, którzy stwarzali zagrożenie dla życia i zdrowia domowników trafiali do policyjnej izby zatrzymań w Krakowie. Każdorazowo w takich przypadkach wszczynamy procedurę „Niebieskiej Karty”.