Socrates w Myślenicach
Prywatne Technikum Teresy i Andrzeja Osińskich w dniach od 22 do 26 listopada gościło dyrektorów, nauczycieli i uczniów z Hiszpanii, Litwy, Łotwy i Turcji. Partnerzy gościli w ramach programu GRUNDTVIG 2 project „National Similarities and Differences in UE Country”. Projekt ten organizowany jest przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Prywatnych Szkół państwa Osińskich.
Dni poprzedzające 22 listopada upłynęły na zjeżdżaniu się do Polski. Dyrektor Andrzej Osiński zaprosił gości do Hotelu w Krakowie. W tym dniu odbył się również „Dzień Polski” w szkole z udziałem zaproszonych gości. Młodzież Prywatnego Technikum z kl. III z nauczycielami przygotowała fragment „Makbeta” Williama Szekspira w oryginalnym języku, a następnie odbyły się warsztaty w ramach których zapoznano Litwinów, Łotyszy i Turków z tradycyjną kuchnią polską regionu małopolskiego. Na stołach królowały wykonane przez uczniów pod czujnym okiem nauczycieli specjalistów: pierogi z mięsem i grzybami na drożdżowym cieście, kluski śląskie, kotlety. Dzień Polski uświetniły Panie z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia, które częstowały zebranych: bigosem, kiełbasą swojską, wędlinami, smalcem ze skwarkami, ogórkami kiszonymi i cudownym ozdobionym bochenkiem chleba o niepowtarzalnym smaku z oryginalnego szamotowego pieca. Ach! Co to był za dzień – palce lizać.
Po uczcie smakowej goście z dyrekcją i nauczycielami Prywatnej Szkoły pojechali zwiedzać Kraków, a ściślej Wawel, szlak Królewski, Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Kościół Św. Andrzeja. Warto uczyć się języków obcych, aby zrozumieć miłe słowa zachwytu i podziękowania.
23 listopada zorganizowano „Dzień Turecki i Litewski”. Poznawanie kuchni tureckiej litewskiej to wielka frajda i smakowa przyjemność. Jakże miniaturowe musiały być pierożki na tortillowym cieście z mięsem, skoro mieściło ich się na łyżce stołowej około czterdziestu. Warto dodać, że prezentowane danie jest wykwintne, gdyż podaje się go w Turcji na weselach. Pierożki te na uroczystości zaślubin wykonują kobiety z całej ulicy lub miejscowości pani młodej. Pycha. Niezapomnianym smakiem cieszyły się litewskie placki ziemniaczano-marchwiowe z białym wspaniale dobranym serem jogurtowym. Po uroczystej degustacji, wymianie przepisów i słowach uznania dla gotujących, goście i cała grupa Sokratesa poddana była nieco odmiennym atrakcjom. Był to wyjazd do pracowni prof. Józefa Polewki do Jawornika. Ciekawy proces technologiczny odlewów z brązu, oprócz pokazu i przekazu w języku angielskim goście mogą oglądać w zaciszu swoich domów na CD.
Następnie partnerzy Programu Grundtvig „National Similarities and Differences in UE Country” pojechali do Krakowa, po drodze zjedli obiad u Krakowiaków i Górali. W Krakowie goście zwiedzali dzielnicę Kazimierz i robili upragnione zakupy.
W trzecim dniu zorganizowano „Dzień Hiszpański i Łotewski”. Degustacje: dania z grochem, warzywami zapiekanymi, jogurtem z jabłek, sangri została zakończona uroczystym wręczeniem certyfikatów wszystkim twórcom dzieł kulinarnych. Partnerzy prezentowali narodowe pieśni, rozmawiali, częstowali się wzajemnie wyśmienitymi charakterystycznymi dla danego kraju słodyczami. I to był już koniec wspólnych przygód kulinarnych. Jeszcze wymieniono e-maile, zdjęcia i miłe słowa.
Andrzej Osiński