Spacery Pacjentów z Oddziału Dziennego Centrum Zdrowia Psychicznego w Myślenicach
Truizmem jest stwierdzenie, że ruch wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na zdrowie psychiczne. Aktywność fizyczna zalecana jest bowiem osobom, które są po kryzysach psychicznych i wymagają dłuższej rehabilitacji. Dzięki świeżemu powietrzu i wysiłkowi fizycznemu łatwiej o dobre samopoczucie Pacjentów, dlatego, gdy tylko dopisuje pogoda w piątkowe przedpołudnia, idą oni na dłuższy spacer.
Chodzenie powoduje aktywację różnych procesów w naszym organizmie – specjaliści zalecają, by chodzenie zajmowało co najmniej trzydzieści minut dziennie. Chodzenie jest też najtańszym sposobem spędzania czasu, dlatego powinno być najbardziej pożądaną formą aktywności ruchowej. Ponieważ spacer jest korzystny ze względu na problemy z pamięcią, koncentracją, na kłopoty ze snem czy stres, wdrażany jest w cotygodniową aktywność Pacjentów z Oddziału Dziennego Centrum Zdrowia Psychicznego w Myślenicach.
Chodzenie nie wymaga specjalnego przygotowania czy sprzętu, wymaga jednak silnej woli i chęci utrzymania dobrej kondycji. Dzięki regularnemu chodzeniu nasz organizm jest dotleniony, co więcej, spacer powoduje, że nasze mięśnie rozluźniają się, a to z kolei zapobiega dłuższemu utrzymywaniu się napięcia. Spacery wspomagają też układ krążenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru, wspomagają przemianę materii, co tak ważne jest w przypadku chęci utrzymania smukłej sylwetki. Systematyczne chodzenie pomaga również obniżyć stres, ponieważ w trakcie spacerów uwalniają się endorfiny i serotonina, chodzenie przeciwdziała więc wystąpieniu depresji bądź łagodzi jej objawy.
Aktywność fizyczna jest zatem relaksem dla organizmu, zwiększa motywację do działania, dlatego, że pozwala na przezwyciężanie myśli deprywacyjne, dzięki niej Pacjenci mają większe szanse na wykorzystanie swoich fizycznych i mentalnych zasobów. Ruch poprawia więc ich nastrój, stają się pogodniejsi i bardziej optymistycznie nastawieni do siebie i otoczenia.
Systematyczny ruch kształtuje postawę życiową opartą na przezwyciężaniu własnej słabości, która tkwi przede wszystkim w braku wiary we własne możliwości i potencjał. Ruch jest lekarstwem, dlatego należy zażywać go jak najczęściej – sprawia, że jesteśmy silni fizycznie i psychicznie, dzięki niemu jest możliwa znaczna redukcja zmęczenia, jak i wyższa odporność na choroby. Regularność zażywania ruchu jest bowiem korzystna dlatego, że zmniejsza np. ryzyko rozwoju cukrzycy.
Tego, co potrzebujemy, by regularnie chodzić, to czas i chęci. Spacery, które są nieodłączną częścią terapii w Oddziale Dziennym Centrum Zdrowia Psychicznego w Myślenicach, mają na celu wprowadzenie w życie Pacjentów zdrowych nawyków. Codzienny rytuał chodzenia może stać się wyczekiwanym elementem aktywności każdego dnia, okazją do tego, by marsz stawał się coraz dłuższy i miał znamiona niezastępowalnej aktywności.
Chodzenie, poza tym, że łagodzi objawy lęku czy depresji, poprawia pamięć, dlatego Pacjenci dzięki systematycznemu ruchowi mogą dostrzec u siebie poprawę koncentracji i samooceny. Wystarczy więc odrobina dobrej woli, wiedza na temat zalet z systematycznego chodzenia, które jest zarówno bezpieczne, jak i jest skuteczną metodą obniżania poziomu stresu, by podczas rekonwalescencji odzyskiwać nadzieję na zdrowie.
Pacjenci chodzą w otoczeniu drzew, które pomagają koić negatywne emocje: przygnębienie, lęk, zmęczenie. Odwracają w terenach zadrzewionych uwagę od siebie, doceniają piękno przyrody, co powoduje wzrost pozytywnych emocji: zachwytu, ciekawości, podziwu. Energia skierowana na zewnątrz wraca do nich, by poprawić ich samopoczucie i stać się przyczyną wielu ich działań. Kontakt z naturą odświeża też obraz siebie, bowiem spacery korzystnie wpływają na funkcje poznawcze mózgu. Kolor zielony zaś wycisza i uspokaja, działa więc na nasz organizm terapeutycznie. Zwyczaj spacerowania rozbija więc nudę i monotonię dnia codziennego, pozwala na większą aktywność mózgu, na jego pobudzenie dzięki nowym bodźcom.
Stare powiedzenie: „Tyle życia, ile chodzenia” ma zatem zastosowanie, ponieważ mierzenie się z codziennością, oswajanie się z nią, jest o wiele łatwiejsze, gdy podejmie się decyzję, że spacer to jedna z jej komponentów, idealna forma aktywności, która chroni organizm przed różnego rodzaju chorobami i dolegliwościami.
Dr Luiza Kula