Strefa Inżynierii Biomedycznej

Strefa Inżynierii Biomedycznej
Ryszard Tadeusiewicz Naukowiec AGH, absolwent myślenickiego LO

W zeszłym tygodniu pisałem o badaniach elektrycznej aktywności mózgu zachęcając Państwa do zainteresowania się piękną (bo ratuje ludzkie życie) i ciekawą (bo łączy w sobie nowatorskie zagadnienia techniki i medycyny) dziedziną inżynierii biomedycznej. Będę jeszcze o tym pisywał w tych felietonach, ale chciałbym także zaprosić Państwa do prawdziwej skarbnicy wiedzy na ten temat, jaką jest kanał na YouTube, który nazywa się „Strefa Inżynierii Biomedycznej” (można bez trudu dotrzeć tam wpisując nazwę w Google). Jest to miejsce, gdzie znaleźć można kilkadziesiąt filmów na temat tytułowej Inżynierii Biomedycznej.

Część tych filmów powstała w celu przekazania studentom tej wiedzy, którą normalnie otrzymują w formie wykładu, a której nie można było przekazać w ten tradycyjny sposób ze względu na zawieszenie na AGH „kontaktowych” zajęć dydaktycznych w okresie aktualnej pandemii. Te filmy mogą być jednak z korzyścią obejrzane także przez osoby zainteresowane Inżynierią Biomedyczną na razie tylko amatorsko. Część filmów uwiecznia pewne wydarzenia (na przykład uroczystości), a część ma z góry założony popularnonaukowy charakter.

Dla zachęty wymienię kilka tytułów filmów już dziś dostępnych, ale pragnę dodać, że w każdym kolejnym tygodniu udostępniane będą następne ciekawe filmy, a ich łączna liczba (czekających w kolejce na udostępnienie) przekroczyła już pół setki i stale rośnie. Te godne polecenia filmy to „Laboratorium elektronicznej aparatury medycznej”, „Komputer w pracowni kardiologicznej” czy „Wprowadzenie do obliczeń neuronowych”.

Filmy zebrane są w grupy (tak zwane playlisty), co ułatwia odnalezienie tego, co widza interesuje. Aktualnie dostępne są następujące grupy tematyczne: „Biocybernetyka”, „Techniki obrazowania medycznego”, „Sieci neuronowe”, „Elektroniczna aparatura medyczna” i „Interfejsy człowiek-komputer”. Dodatkowo dostępna jest playlista „Z perspektywy czasu” zawierająca relacje z różnych przeszłych ciekawych wydarzeń związanych z Inżynierią Biomedyczną.

Najbardziej godną polecenia playlistą w tym kanale nazywa się „Dla kandydatów”. Powinni do niej koniecznie zajrzeć maturzyści, którzy zastanawiają się, jakie studia wybrać i z jaką profesją związać swoją zawodową przyszłość. Styk techniki i medycyny jest niesłychanie ciekawy, co można zobaczyć właśnie na tych polecanych filmach. W dodatku Inżynieria Biomedyczna to najbardziej szlachetna dziedzina techniki, bo dzięki naszym wynalazkom i konstrukcjom lekarze mogą zmniejszyć cierpienia chorujących oraz wcześniej i trafniej wykrywać choroby, co pozwoli ocalić wiele istnień ludzkich. W mojej pierwszej książce o inżynierii biomedycznej, wydanej 1978 roku, napisałem: „(...) jest to odcinek frontowy. Trwa tam walka o życie i zdrowie ludzi, a nikt nie może być (niestety) pewien, że walka ta nie stanie się w pewnym momencie walką o jego życie lub życie jego najbliższych”.

Dlatego gorąco zapraszam: najpierw na filmy w Strefie Inżynierii Biomedycznej, a potem na studia Inżynierii Biomedycznej w AGH!