Świat myślenickich Żydów

Świat myślenickich Żydów
Świat myślenickich Żydów

Kolejnym punktem obchodów 70 rocznicy eksterminacji myślenickich Żydów był wernisaż wystawy dokumentalno-fotograficznej „Świat myślenickich Żydów” przygotowanej przez myślenickie muzeum

Na wystawę złożyły się archiwalne fotografie głównie z okresu międzywojennego pochodzące ze zbiorów Muzeum „Dom Grecki”, ale także z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego w Krakowie oraz zbiorów prywatnych.Informacje, a także zdjęcia które znalazły się na wystawie pochodzą ze wspomnień Myśleniczan i osób związanych z naszym miastem m.in: Andrzeja Boryczki, Tadeusza Bałuka, Kazimierza Harcuły, Tadeusz Ślósarza, Barbary Tesse, Mariana „Kuby” Boryczki, Agnieszki Cahn, Henryka Fadena, Beno Richtmana, Dawida Jakubowicza, Jana Sztaudyngera. Materiały te znajdują się w archiwum muzeum myślenickiego oraz w internetowych opracowaniach: „Wirtualnego Sztetla” oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”.

Wystawa przedstawia jakie były początki osadnictwa społeczności żydowskiej na ziemi myślenickiej, jak wyglądało ich bogate życie religijne, polityczne, gospodarcze – jak kształtowała się władza w myślenickiej gminie żydowskiej, gdzie Żydzi dominowali w miejskim handlu i życiu gospodarczym Myślenic, a także ciekawostki dotyczące ubioru, zwyczajów, codziennych zachowań i stosunków polsko-żydowskich. Wystawa prezentuje także m.in. akcje antysemickie np. wydarzenia z 23 czerwca 1936 roku, kiedy to Adam Doboszyński, przywódca krakowskiego oddziału skrajnie prawicowej Partii Narodowej dokonał prywatnego najazdu na myślenickich Żydów. Duża część wystawy poświęcona jest również życiu społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej i ich eksterminację oraz ocalonych „z Shoah”, a także miejsca pamięci społeczności żydowskiej w Myślenicach, Bełżcu oraz w Dolinie Zaginionych Społeczności w Jerozolimie w fotografii Agnieszki Turskiej oraz Agnieszki i Martina Cahn.

Wyemitowano także film zrealizowany przez TVP Kraków prezentujący badania, poszukiwania śladów żydowskich w Myślenicach prowadzone przez Agnieszkę Cahn. Odbyło się także spotkanie ze szkockim artystą Ianem Hughesem, który od wielu lat pyta o moralne prawa sztuki „po Shoah”. Wiele z jego prac można oglądać w ogrodzie muzeum: - Nie przepraszam za to, że moje prace i związane z nimi komentarze zabierają odbiorców w niewiarygodne miejsca, w bezgwiezdne, mroczne, zakamarki serca, duszy, umysłu i sumienia - mówił autor. Z recitalem pieśni żydowskich zaprezentuje się młodzieżowa kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, a wieczór zakończył koncert norweskiej śpiewaczki i aktorki żydowskiego pochodzenia Bente Kahan, zatytułowany „Home”.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.