Szlak krzyżowy - Ukrzyżowanie (13). Węglówka (1). Konserwacja (45 ), Część II

Szlak krzyżowy - Ukrzyżowanie (13). Węglówka (1). Konserwacja (45 ), Część II
Fot. Fot. autor

Niewłaściwa ekspozycja kapliczki wynikła z licznych modernizacji drogi, z tego powodu uległa podniesieniu ok. 1,5 m. Spowodowało to obniżenie położenia obiektu, stwarzając stałe zawilgocenie oraz systematyczne podtapianie terenu przez pobliski strumyk, wskutek podciągania wody kapilarnej.

Jej nadmierne i stałe utrzymywanie się w strukturze kamienia przez lata doprowadziło do osłabienia struktury piaskowca, przez co kamień zaczął się rozwarstwiać wzdłuż linii warstw sedymentacyjnych. W miejscach odspojeń kamień osypywał się, a woda opadowa dodatkowo wypłukiwała substancje wiążące drobinki piasku. Na powierzchni kapliczki zaobserwowano obecność wtórnych szkodliwych powłok o odmiennych od kamienia cechach fizycznych, szczególnie niszczycielskich cementowych uzupełnień, powłok malarskich oraz fałszywej patyny.

Prace konserwatorskie przy kapliczce przeprowadzono w 2021 roku. Wykonano stopę fundamentową wraz z odpowiednią izolacją przeciwwilgociową w postaci pasa wypełnionego drobnoziarnistym, kamiennym grysem. W otoczeniu kapliczki wykonano sztuczny nasyp, który właściwie ją eksponuje oraz chroni przed groźnymi w skutkach lokalnymi podtopieniami.

W celu wykonania uzupełnień odtwarzających pierwotną strukturę kamienną wykonano standardowe procesy konserwatorskie. Zabezpieczono ślad pocisku, świadka niezwykłego wydarzenia (zob. część I). Wykonano konserwację metalowego daszku z wymianą poszycia dachowego na blachę miedzianą. Wokół kapliczki posadowiono czteroprzęsłowy, metalowy płotek.

Kapliczka otrzymała nowe wcielenie z estetycznym wyglądem, zachęcającym do zatrzymywania się na moment i podziwiania pięknej kamiennej ekspozycji, zanurzając się w sakralne przesłanie. Krzyż to duchowy manifest powiewający wśród naturalnej scenerii - spełniający rolę drogowskazu wskazującego drogę prowadzącą do doskonałości. Czciciele składają swoje prośby do patronów rozmieszczonych w cokole kapliczki, którzy za wstawiennictwem Marii wznoszą swoje uwielbienia i zawołania ku zwieńczeniu, epicentrum Boskiego Odkupienia.

C.d.n.

Stanisław Szczepan Cichoń

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.