Szlakiem przydrożnych figur i kapliczek (95)Szlak Boski (1). Jasienica (2). Konserwacja (37), Część II Kapliczki w nowym świetle
W narożnikach kamiennego ogrodzenia postawiono 4 prostopadłościenne postumenty zwieńczone graniastymi profilowanymi, przy krawędziach nakrywami z figurami w szczycie. W narożniku płd. wsch. widnieje figura św. Pawła, poniżej płaskorzeźba św. Walentego, w wschodniej płaszczyźnie natomiast umieszczono płaskorzeźbę św. Ignacego.
W narożniku płd. Zach, na cokole usytuowano figurę św. Piotra, poniżej płaskorzeźba św. Antoniego z Dzieciątkiem. Od strony zachodniej płaskorzeźba św. Józefa z Dzieciątkiem.
W części tylnej ogrodzenia, w narożniku płn. wsch. wznosi się figura św. Wawrzyńca, natomiast w narożniku płn. zach. umieszczono wizerunek niezidentyfikowanego świętego.
Podczas prac konserwatorskich odtworzono brakujące fragmenty podpisów w postumentach pod płaskorzeźbami i pogłębiono zatarte liternictwo. Obiekt wcześniej był niestabilny, kamienne postumenty z figurami znacznie przechylone, groziły zawaleniem poszczególnych partii zespołu. Przeprowadzono rekonstrukcję z ciosu piaskowca zniszczonych bloków oraz detalu kamiennego i rzeźbiarskiego. Podczas prac konserwatorskich dokonano w kamieniu rekonstrukcji głowy św. Walentego, taszlę wklejono na żywicy poliestrowej, nakrycie głowy świętego wzorowano na analogicznej płaskorzeźbie w centralnej części kapliczki. Częściowo zrekonstruowano też głowę św. Józefa. Postumenty odzyskały naturalny kolor kamienia, a figury pozostały zróżnicowane kolorystycznie, dając bardzo interesujący efekt kolorystyczny, szczególnie efektownie prezentujący się w promieniach słonecznych.
C.d.n.