Sztuka weszła na sztandary

Kultura 1 października 2024 Wydanie 37/2024
Sztuka weszła na sztandary

„Artysta maluje, ale artysta nie wie co namalował” - te słowa Rudolfa Arnheima pisarza, teoretyka sztuki i filmu, zacytował kurator wystawy Jurek Fedirko na wernisażu w Galerii Okrągłej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach.

Wzmiankowany cytat dotyczył tym razem wystawy „Osiem sztandarów” Małgorzaty Anity Werner. Cóż to za sztandary, można by zapytać? Bez drzewca, głowicy, gwoździ i kokardy. Na dodatek nie są to sztandary żadnego stowarzyszenia, oddziału wojskowego, miasta, szkoły albo instytucji. I nie są również znakiem bojowo rozpoznawczym służącym do łączności między wodzem a oddziałem, jak to miało miejsce, gdy pojęcie sztandar pojawiło się po raz pierwszy. Co zatem „na sztandary” wprowadziła Małgorzata Anita Werner? Najkrócej rzecz ujmując afirmacje życia, przyrody, fauny i flory.

W tym pozytywnym przekazie jest jednak o wiele więcej poziomów znaczeniowych niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Z jednej strony technika wykonawcza czyli malarstwo na jedwabiu kojarzy się z Dalekim Wschodem. Ten wymagający niesamowitego kunsztu sposób wykonania znakomicie dopełnia kompozycja samej wystawy. Zaprezentowane na okręgu Sztandary nawiązują do cykliczności tak charakterystycznej dla kultury starożytnej Grecji. Z kolei ich pionowa forma odwołuje się do judeochrześcijańskiego pierwiastka i dążenia wzwyż, do Boga. Jeśli natomiast piszemy o apologii życia jaką są Sztandary Anity Werner, to trzeba również dodać, że one same żyją w zasadzie sensu stricte, ponieważ po uruchomieniu klimatyzacji zaczynają powiewać i jeszcze mocniej wówczas możemy docenić jakiej miary wydarzeniem jest ta wystawa. Polecamy ją każdemu, bo to rzadkie połączenie sztuki, którą zachwyci się zarówno koneser jak i przeciętny odbiorca. Tak jak recitalem Tomasza Drabiny, akordeonisty, który uświetnił swoim kunsztem dobczycki wernisaż.

Pierwszą wystawę nowego sezonu zorganizowały: Myślenickie Stowarzyszenie COOLTURA i Galeria Okrągła MBP w Dobczycach. Małgorzata Anita Werner jest malarką, ceramiczną, rzeźbiarką, scenografką teatralną i filmową, kostiumolożką oraz autorką ponad 250 wystaw indywidualnych i zbiorowych, zaś jej prace zdobią prywatne i państwowe kolekcje w wielu krajach.