Tak świętowaliśmy Niepodległość w Pcimiu

Region 14 listopada 2023 Wydanie 43/2023
Tak świętowaliśmy Niepodległość w Pcimiu

11 listopada to dla naszej Ojczyzny jedna z najważniejszych dat. W 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku wypadała 105 rocznica tego ważnego wydarzenia i jak zawsze była to okazja do niezwykłego świętowania – historii, pamięci o tych, którzy polegli za kraj i naszą wolność.

W gminie Pcim rozpoczęliśmy obchody od uroczystego złożenia wieńców pod pomnikiem Poległych Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie zebrani – Wójt Gminy Pcim Piotr Hajduk, poseł Władysław Kurowski, poczty sztandarowe szkół, OSP oraz wszyscy mieszkańcy – wzięli udział we Mszy Świętej w kościele św. Mikołaja w Pcimiu. Po Eucharystii, w uroczystym przemarszu, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Orzeł z Trzebuni, wszyscy udali się do remizy strażackiej na biesiadę patriotyczną. Nie zabrakło na niej kilku ważnych słów wójta, przemówienia posła oraz części artystycznej. Na przybyłych gości czekał poczęstunek – pyszny żurek oraz kawa i herbata.

- Święto Niepodległości rokrocznie przypomina nam o tym, że warto być Polakiem i warto to celebrować. W naszej gminie co roku obchodzimy ten szczególny dzień – nie inaczej było tym razem. Pogoda nie dopisała, ale dopisali mieszkańcy i atmosfera – a to najważniejsze – podsumowuje włodarz Piotr Hajduk.

Alicja Dzierżęga