Trening czyni mistrza…
W książce „Poza schematem” Malcolm Gladwell pisze, że aby osiągnąć mistrzowski poziom należy ćwiczyć jakąś czynność przynajmniej dziesięć tysięcy godzin. Wnioski z opisanego przez niego badania doskonale korespondują z bohaterem i autorem pracy uznanej za najlepszą w 24. edycji konkursów mgFoto, której tematem była „Inna perspektywa”.
Fotograficzne współzawodnictwo organizowane przez Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto już dawno wykroczyło poza powiat myślenicki, region, a nawet kraj. Dzisiaj do oceny jurorów nadchodzą prace z całego świata, a tylko w majowo-czerwcowym konkursie wysłało je 82 autorów z 12 krajów takich jak Polska, Indie, Iran, Węgry, Włochy, Bangladesz, Turcja, Rosja, Hiszpania, Czechy, Słowacja i Niemcy.
Za najlepszą pracę jury uznało fotografię Amitava Chandra pt. „Practice makes one perfect”, która przedstawia młodego piłkarza składającego się do strzału z woleja na jednym z boisk treningowych w indyjskiej Kalkucie.
- Zdjęcie powstało podczas mojej zabawy z perspektywą tuż po opadach deszczu, co poprawiło przejrzystość powietrza. Kiedy zobaczyłem warunki wiedziałem, że będzie to zdjęcie czarno-białe, dlatego zastosowałem filtr polaryzacyjny, co poprawiło kontrast chmur oraz uwidoczniło wieżowce widoczne na dalszym planie. Dzięki niemu jasny obszar stał się idealnym tłem dla podkreślenia ekwilibrystycznej pozy gracza - mówi autor zwycięskiej pracy, który podobnie jak bohater swojego zdjęcia godzinami szlifuje sztukę fotografii.
Na co dzień pracuje w dziale dochodów w Ministerstwie Finansów Unii Govt, natomiast w wolnych chwilach poświęca się swojej pasji, która z biegiem czasu ewoluowała jak obsesyjne zauroczenie. Aparatem fotograficznym próbuje odkrywać drogę od rzeczywistości do abstrakcji, od namacalnego do niematerialnego, poprzez niezliczone warstwy manifestacji ludzkości. Jak podkreśla zastosowanie perspektywy z poziomu trawy oraz szerokiego kąta widzenia pozwoliło uzyskać inną perspektywę, która przypadła do gustu jurorom. Ci pod przewodnictwem Marcina Bawca zdecydowali się nie tylko na przyznanie trzech pierwszych miejsc, ale również na wyróżnienie trzech kolejnych prac. Drugie miejsce zajęła Joanna Sidorowicz za pracę pt. „Zadar”, trzecie Anna Mierzejewska – Miziołek za „Deszczową piosenkę”. Wśród wyróżnionych autorów znalazła się Reza Esapour (Iran) za pracę pt. „love”, Krzysztof Kowalski i Pranab Basak za „Encircled childhood”.
Tematem wakacyjnej edycji konkursu mgFoto jest „Mocny Punkt”. Zdjęcia (max 3 szt.) można przesyłać do 31 sierpnia do godz. 22 do albumu konkursowego na facebooku grupy lub mailem na adres konkursy@mgfoto.pl (jpeg, 1600p dłuższy bok, w treści maila imię i nazwisko, ew. tytuł zdjęcia).
Amitava Chandra (Kalkuta, Indie) - Pracuje w dziale dochodów w Ministerstwie Finansów Unii Govt. Oprócz wyróżnienia w kategorii AFIAP został nagrodzony i akredytowany przez kilka międzynarodowych platform, w tym m.in. przez WHO-Genewa, Livelihood Asia, Photoshare-USA, 10 zdjęć do Shake the World, IREX-USA, Telegraph Outdoor UK, Pannonia-Serbia Portret, SONY WPO-UK, Fundacja Thomson Reuters Women Empowerment-USA, Wanderlust-UK, PixelPin-UK, KENKO-TOKINA International-Japan (2 razy), Marumi International, Pearson-Talenthouse USA, Fundacja ASE-Bruksela, Life Beyond Tourism - Włochy, UNESCO-Bangkok, Beyond Boundaries-Portugal, World-Street. Fotografia-Niemcy, Światowe Forum Krajobrazowe-Marrakesz, Ludzie i Planeta ICC, InterAction USA (dwukrotnie) i wielu innych.