W Głogoczowie rozkwitają talenty
Szkolne Konfrontacje Artystyczne 2019 w WDK Głogoczów objęły dwa konkursy – muzyczny polskiej piosenki i plastyczny poświęcony 150. rocznicy urodzin Józefa Mehoffera.
Szkolne Konfrontacje Muzyczne
To konkurs, który ma już swoją renomę. Pierwsze kroki stawiali tu m.in. Natalia Hodurek czy Andrzej Starowicz, a odkryciem ostatnich edycji była chociażby Aleksandra Parszywka. W tym roku 7 maja odbyła się XV edycja Konfrontacji i podobnie jak w minionych latach, pojawiło się kilka interesujących nowych twarzy, a w zasadzie nowych głosów.
Obecny konkurs, podobnie jak ten z ubiegłego roku, objęty był regulaminowym obostrzeniem polegającym na tym, że można było śpiewać jedynie polskie piosenki. Nie spowodowało to jednak jakiegoś ograniczenia stylistycznego, bo mogliśmy usłyszeć piosenki z bardzo różnych rodzajów muzyki i epok. Sporo było utworów Skaldów, ale nie brakło i tak modnych obecnie postaci, jak Margaret czy Cleo. Nie było łatwo w tym bogactwie talentów i muzycznych interpretacji wybrać najlepszych, bo niemal każdy wykonawca wnosił jakąś indywidualną wartość. Kto spośród tego grona pójdzie w ślady Natalii Hodurek? Może Antek Szydłowski wykonujący „Nie kłami” Dawida Podsiadły, może Karolina Łokcik śpiewająca „Taniec drewnianych lalek”, czy też debiutująca na scenie i zupełnie nie zestresowana Gloria Kubiczek z piosenką z repertuaru Fasolek „Moja fantazja”. A może ktoś zupełnie inny. Wybór był duży.
Konkurs muzyczny oceniało jury w składzie: Natalia Hodurek, Zbigniew Morawski i Wojciech Żądło.
Laureaci konkursu muzycznego
Kat. klasy I – III, soliści: I miejsce ex aequo Amelia Ambroży, Kopalnia Talentów i Karolina Łokcik SP Bęczarka; II miejsce Gloria Kubiczek, SP nr 4 w Myślenicach; III miejsce Amelia Sadowska SP Bęczarka; wyróżnienie Karolina Muniak SP nr 2 w Myślenicach i Adrianna Pszczoła SP w Krzyszkowicach
Kat. klasy I – III, zespoły: I miejsce Promyki ZPO nr 1 SP nr 5; II miejsce duet Agnieszka Murzyn i Aleksandra Łętocha SP nr 3.
Kat. klasy IV – VI, soliści: I miejsce Antoni Szydłowski, Kopalnia Talentów; II miejsce ex aequo Julia Pitala SP w Jaworniku i II Norbert Stawowy SP w Krzyszkowicach; wyróżnienia Klaudia Wójcik SP w Drogini, Emilia Juszkiewicz SP nr 2 i Lena Ceranowicz SP nr 2.
Kat. klasy IV – VI, zespoły 2 do 4 osób: I miejsce ex aequo Julia Tomal i Amelia Magiera SP w Jaworniku oraz Melanie Pieczara i Zuzanna Szewczyk SP w Jaworniku; II miejsce ex aequo Adrianna Tylek i Julita Starowicz SP w Bęczarce oraz Cegielska, Salawa, Krupa i Swachta SP w Drogini; III miejsce Klaudia Wójcik i Agata Stopka SP w Drogini.
Kat. klasy VII, VIII i III gimnazjum: I miejsce ex aequo Patrycja Irzyk SP nr 4 i Karolina Ożóg SP w Krzyszkowicach, II miejsce Izabela Bałucka SP w Osieczanach, III miejsce Roksana Żak SP w Porębie, wyróżnienia Gabriela Murzyn SP nr 2 i Rafał Bajer szkoła prywatna;
Grand PRIX – duet Izabela Bałucka i Dominika Węgrecka SP w Osieczanach.
Szkolne Konfrontacje Plastyczne
Konkurs plastyczny odbył się 30 kwietnia. Patronowało mu malarstwo Józefa Mehoffera – krakowskiego artysty młodopolskiego – malarza, witrażysty i grafika. W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Mehoffera, stąd idea, by przybliżyć jego postać dzieciom i młodzieży szkolnej.
Arbitrami Konfrontacji Plastycznych byli: Natalia Nowacka – zastępca dyrektora MOKiS, Joanna Jaromin i Barbara Kmiecik – plastycy MOKiS.
Laureaci konkursu plastycznego
I miejsce Barbara Kęsek SP Jawornik, II miejsce Justyna Madej ZPO Borzęta, III miejsce Sabina Burtan Tenczyn, wyróżnienia Zuzanna Sołtys SP Jawornik, Alicja Kluzik ZPO Borzęta, Martyna Stożek Tenczyn i Magdalena Motyka SP Jawornik.
Koncert finałowy konfrontacji muzycznych wraz z wernisażem wystawy pokonkursowej oraz wręczeniem nagród odbył się 10 maja w WDK Głogoczów.